חמישה טיפים לתכנון המטבח

הפיכת המטבח מחלל פונקציונלי שמטרתו הכנת ואחסון מזון, ללב הפועם של הבית, שמשרת את בני המשפחה לצרכים השונים, הוא אחד המאפיינים המובהקים של השינוי בהרגלי המגורים: בעידן המודרני שמטשטש בין פנאי לעבודה, המטבח משמש לאירוח, לאכילה, לקריאה, לעבודה ועוד. רגע לפני שאתם ניגשים לתכנן את המטבח הבא שלכם, ביקשנו מהאדריכל עדי סמט מסמט אדריכלים לספר מה חשוב לדעת ומה כדאי לא לפספס כשמתחילים במשימה.

1. המטבח הוא מכונה שצריכה לעבוד. למרות שאנחנו רוצים שהוא יהיה יפה, הוא צריך להיות פרקטי, ולכן אני ממליץ שלא להיכנע לכל מיני פנטזיות או חלומות שמצטלמים יפה או נראים טוב, אבל לא נוחים לעבודה. חשוב שמשטח העבודה יהיה בין הכיור לגז, לא לפזר אותם, ולדאוג להרבה מקומות איחסון.

tips-kitchens_Page_1_Image_0001

הרבה מקומות אחסון ומשטח עבודה במיקום אסטרטגי בין הכיור לגז. צילום: הגר דופלט

2. בין אם אתם מעדיפים אי או שולחן אוכל במרכז, חשוב לדאוג למספיק מקומות ישיבה סביב השולחן – לפחות שמונה – כדי להשאיר מספיק מקום לאירוח ולשהייה נעימה במטבח גם במשך היום. אם אתם לא רוצים להפוך את המטבח לחלק אינטגרלי מהסלון ומעדיפים להצניע אותו, חשוב לאפשר נקודת מבט מהמטבח לעבר חלקים אחרים של הבית – לסלון, לגינה, לבריכה או לפינת הטלוויזיה – כדי שמי שנמצא במטבח לא ירגיש מבודד ויוכל להמשיך לארח או להיות בקשר עם שאר דרי הבית ואורחיו.

המטבח כנקודות מבט לאזורים האחרים בבית. צילום: איתי סיקולסקי

המטבח כנקודות מבט לאזורים האחרים בבית. צילום: איתי סיקולסקי

3. הכנת ארוחה היא טכס בפני עצמו והמטבח הופך לאזור אירוח פעיל. לכן, בתכנון משטחי העבודה חשוב לקחת בחשבון שיש כיום יותר ויותר מכשירים שצריך להתייחס אליהם ולהשאיר להם מקום – מכונות קפה, אפיית לחמים, מקררי יין או יחידות קירור. יש כאלו שרוצים שפח האשפה יהיה מתחת לכיור ויש כאלו שמעדיפים פח אשפה גדול כיחידה נפרדת; כל אחד עם השגעונות והאהבות שלו.

מקום של כבוד על המשטח למכשירים השונים שמהווים חלק אינטגרלי מהמטבח

מקום של כבוד על המשטח למכשירים השונים שמהווים חלק אינטגרלי מהמטבח

4. בבחירת משטחי העבודה חשוב לבחור משטח איכותי שיהיה אפשר לעבוד עליו כמו שצריך, שיהיה פרקטי, שיהיה קל לנקות אותו, שלא יספוג ושלא יכתים. המשטח צריך להיות כחומר ביד היוצר: כיום יש נטייה לדקק את המשטחים כמה שיותר אבל זה תלוי באופי שרוצים להעניק למטבח – הוא יכול לרדת עד הרצפה ולעטוף את כל האי, או לעלות איתו גם על הקירות. צבע המשטחים צריך להיות חלק מהאופי של כל הבית: לפני שבוחרים את צבע המשטח חשוב להבין את  סקאלת החומרים והצבעים של כל הבית.

tips-kitchens_Page_4_Image_0001

המשטח מתכתב עם סקלת הצבעים השלטת בכל הבית. צילום: טל ניסים

5. חשוב לדאוג לתאורה ישירה מעל משטח העבודה, שלא יווצרו אלומות אור מסנוורות ושלא יהיה צל. לעומת זאת, מעל פינת מומלץ ליצור תאורה אינטימית שתגדיר את האזור ותיצור תחושה נעימה יותר בחלל.

תאורה נכונה מעל משטח העבודה מונעת הצללות בעת השימוש בו

תאורה נכונה מעל משטח העבודה מונעת הצללות בעת השימוש בו

 

תגובות