חמישה טיפים לתכנון נכון של איבזור הבית

פעמים רבות המחשבה על איבזור הבית נדחקת לסוף תהליך התכנון או השיפוצים, אולם כדי להגיע לתוצאה משביעת רצון, כזו שיהיה אפשר להתגאות בה, כדאי להתחיל ולחשוב על הצורה הסופית של הבית כבר בהתחלה, אומרת האדריכלית ומעצבת הפנים רלו שץ.

שץ, בוגרת הפקולטה לאדריכלות בטכניון, היא בעלת ניסיון רב בתכנון ועיצוב של דירות ובתים פרטיים. בשנים האחרונות היא מתמקדת בעיקר בעיצוב פנים, החלטה הנובעת מאהבתה לאנשים ומהאתגר ״להפוך חלל סתמי ופשוט לחלל מעוצב עוצר נשימה״. להלן חמשת הטיפים שלה לתכנון נכון של איבזור הבית:

להפוך חלל סתמי ופשוט לחלל מעוצב עוצר נשימה. צילום: עוזי פורת

להפוך חלל סתמי ופשוט לחלל מעוצב עוצר נשימה. צילום: עוזי פורת

1. בדרך כלל אני מסתובבת בבית כבר בהתחלה, מסתכלת על הנוף, על האור, מנסה לדמיין את האווירה של הבית ואת הגוונים שישתלבו הכי נכון והכי טוב. במקביל, ככל שאני מכירה יותר את הלקוח, את הטעם שלו, את החלומות שלו, אני מתכננת מראש את האלמנטים המיוחדים שארצה לשלב בבית ונותנת להם מקום. אני מתכננת את החלל כך שהוא יכיל את הריהוט שיש לי בראש, ולא דוחסת סתם כך כל מה שנכנס.

מסתכלת על הנוף, על האור, מנסה לדמיין את האווירה של הבית. צילום: עוזי פורת

מסתכלת על הנוף, על האור, מנסה לדמיין את האווירה של הבית. צילום: עוזי פורת

2. כדי להשיג טוטאל לוק שישלב בין התכנון האדריכלי של הבית לבין הסטיילינג, אני קודם כל מנסה לגבש סכימה צבעונית אחידה לכל הבית. אם הבית צבעוני ושמח, אז לכל אורך הדרך; אם זה בית לבן מונוכרומטי, אז בכל החללים. לפעמים נקודת האחיזה נמצאת בנוף – בגוון הים, בעץ מסויים הנשקף מן החלון, בגגות אדומים שרואים באופק. אני מגבשת שפה עיצובית אחידה, הולכת איתה עד הסוף ולוקחת את זה בחשבון בתכנון.

שפה עיצובית אחידה עד הסוף. צילום: עוזי פורת

שפה עיצובית אחידה עד הסוף. צילום: עוזי פורת

3. ככל שהבית קורם עור וגידים אני מתחילה להסתובב בחנויות עם הלקוחות והדברים מתפתחים תוך כדי. חשוב לא להיות נעולים, לזרום אחד עם השני. לפעמים אני אני רואה את הקונספט הכללי של החלל והלקוח פתאום רואה מנורה שנורא מוצאת חן בעיניו, והוא מתעקש עליה, אבל אני יודעת שהיא לא מתאימה לבית שלו. לא תמיד יש לאנשים את הראייה הכוללת של האדריכל, ולכן כדאי להקשיב לו ולסמוך עליו לגבי מה מתאים ומה לא. לא לחשוב על כל פריט בפני עצמו.

בחירה בצבעים ניטרלים בכל הקשור לריהוט הכבד. צילום: עוזי פורת

בחירה בצבעים ניטרלים בכל הקשור לריהוט הכבד. צילום: עוזי פורת

בחירה בצבעים ניטרלים בכל הקשור לריהוט הכבד. צילום: עוזי פורת

צילום: עוזי פורת

4. לטובת אלו שירצו לרענן את המראה של הבית בעתיד, אני מציעה מלכתחילה לבחור בצבעים ניטרלים בכל הקשור לריהוט הכבד כמו ספות, שולחנות או המשטח והארונות במטבח, ולכן הבחירה של האלמנטים האלו היא חשובה כבר בשלב התכנון. לא הייתי קונה ספה עם פרחים אדומים רק כי היא מוצאת חן בעיני עכשיו, כי בעתיד היא עלולה להימאס. אם הבסיס טוב הוא יכול להישאר לאורך שנים והתפאורה מסביב יכולה להתחלף: אפשר להחליף את הכיסוי של הכריות, את השטיח או את עבודת האמנות שעל הקיר.

5. כמו הבתים שאני מתכננת, רוב המטבחים שאני מעצבת הם בסגנון עכשווי. במטבחים האלו הכל בפנים: אין דברים על השיש, הכל מאוחסן, מה שהופך את המשטח והארונות לחלק העיקרי במטבח, ולכן הבחירה של משטח העבודה היא חשובה כבר בשלב התכנון. מצד שני, זה לא אומר שהכל חייב להיות נקי וסטרילי. גם במטבח אפשר לשלב אמנות, לתלות כמה תמונות או לשחק עם כמה שעונים. בנוסף, גוף התאורה מעל האי יכול להוות אלמנט עיצוב שמושך את העין, ואפילו כיסאות הבר יכולים לתת את תוספת הצבע הרצויה.

תגובות