חקוק באבן – גידי בר אוריין

״חקוק באבן״ היא פינה קבועה בבלוג אבן קיסר, שמארחת בכל פעם אנשי מקצוע מתחום האדריכלות והעיצוב המשיבים על שאלון זהה ומעבירים אותו הלאה. והפעם: האדריכל גידי בר אוריין.

בר אוריין אדריכלים הוקם ב-1990 על ידי זוג האדריכלים טל וגידי בר אוריין ומונה כיום כ-50 עובדים. המשרד מתמחה בתכנון מגוון רחב של טיפולוגיות תכנונית בדגש על תכנון מבני מגורים ובתוך כך מבנים לשימור, מבנים חדשים בתוך רקמה עירונית קיימת, מגדלים ובנייה רוויה. בשנים האחרונות המשרד עוסק בין השאר גם בתכנון מבני ציבור ומבני משרדים בקנה מידה גדול ואף תכנון של גשרים להולכי רגל, הכל תוך חקירה מתמדת של גבולות התכנון ובחינה מחדש של שפת העיצוב האדריכלי.

כפר משתלמים, טכניון (בשיתוף שוורץ בסנוסוף אדריכלים). צילום: עמית גרון

כפר משתלמים, טכניון (בשיתוף שוורץ בסנוסוף אדריכלים). צילום: עמית גרון

אבן דרך

זכייה בתחרות פומבית לתכנון מעונות סטודנטים בטכניון יחד עם אדריכל גבי שוורץ. הפרויקט מורכב משבעה בנייני מגורים בני 250 יח״ד בעבור סטודנטים לתארים מתקדמים וגן ילדים בטכניון, חיפה, שאוכלס בשנת 2011. האתגר בפרויקט היה במיקומו המיוחד על מדרון ירוק וסבוך עם טופוגרפיה מורכבת ביותר. לפיכך, תכננו את המבנים בניצב לקווי הטופוגרפיה, באופן שתהייה פגיעה מינימלית בטבע, בעזרת בנייה ללא קירות תומכים. בנוסף, כל המבנים בפרויקט מחוברים במערכת גשרים מרחפת שלוקחת בחשבון את הטבע הקיים ומתפתלת בין העצים הוותיקים והצמחייה השופעת.

הפרויקט מוצלח בזכות האסתטיקה שלו ששואבת השראה מדגם מבנה השיכון הציבורי הטורי ולתכנון הדירות שמאפשר לכל הדיירים דירות מרווחות, מפולשות ומרפסות שמש מוצלות. יחד עם זאת, גדולתו האמתית של הפרויקט היא באופן שבו הוא יוצר מרחב חברתי-קהילתי חי ונושם: הילדים רצים בחופשיות על הגשרים (שכן הם מנותקים ממפלס הרחוב והכביש), בזמן שהמבוגרים נפגשים בחללים המקורים של קומת מפלס הכניסה.

גני שרונה. צילום: עמית גרון

גני שרונה. צילום: עמית גרון

אבן נגף

קשה לשים את האצבע על אתגר ספציפי שכן העבודה שלנו כרוכה בהתמודדות עם אתגרים ומשוכות מדי יום ביומו. במסגרת עבודת התכנון, ישנם לא מעט רגעים אפרוריים של עבודה סיזיפית ברישוי הפרויקט. בנוסף, לא מעט פעמים האתגר הוא הוצאת הפרויקט אל הפועל בהתאם לחזון שלנו מבלי להתפשר על דבר תוך עמידה בתקציבים מוגבלים ובדרישות הרשויות.

מלון ירושלים (בשיתוף מורן פלמוני אדריכלים). צילום: עמית גרון

מלון ירושלים (בשיתוף מורן פלמוני אדריכלים). צילום: עמית גרון

אבן חן

יש הרבה מבני מגורים בתל אביב משנות ה-50 שאני אוהב. הייתה בהם איכות חד פעמית של תכנון דירות ובנייה ברמה גבוהה. אני גם מאוד אוהב את היכל התרבות ואת בית המשפט המחוזי של רכטר בשדרות שאול המלך.

הירקון 96, תל אביב. צילום: עמית גרון

הירקון 96, תל אביב. צילום: עמית גרון

אבני בניין

בראש ובראשונה אנחנו שואפים לתכנן טוב ברמה הפשוטה והטהורה ביותר. כלומר, מרחבים פונקציונליים שהתנועה בהם ברורה, מלאי אור וגמישות תכנונית כך שניתן יהיה להתאים אותם לכל מי שיגור בהם. בנוסף, אנו שמים דגש גדול על שימוש בטכנולוגיות ובחומרים חדשים, העמדה נכונה של הבניין בסביבה, התחשבות בתנאים אקלימיים ובסביבה של הבניינים. חשוב לנו שהבניין יהיה קשור לקונטקסט האורבני שלו ושלא ייראה לו זר.

בית הפניקס (הרכבת 20, תל אביב). צילום: עמית גרון

בית הפניקס (הרכבת 20, תל אביב). צילום: עמית גרון

אבן החכמים

משרדי האדריכלים הבינלאומיים BIG ו-OMA, שעובדים בהם אנשים שלא מסתכלים על מה שהיה עד היום כמובן מאליו; מנסים להסתכל בצורה שונה לא רק על האדריכלות אלא גם על צורת החיים של אנשים, על ההרגלים שלהם, מה שיוצר אדריכלות אחרת. יש להם את הכוח ליצור אסתטיקה חדשה, וזה דבר מיוחד למשרדים האלו. אם עד תקופה מסוימת החליטו שיש דברים שנראים טובים ויש כאלו שלא, אחרי שמשרד כמו OMA עשו משהו זה הופך למושג אסתטי, כמו הספריה בסיאטל לדוגמה.

מגדל השופטים, תל אביב (בשיתוף רני זיס אדריכלים). צילום: עמית גרון

מגדל השופטים, תל אביב (בשיתוף רני זיס אדריכלים). צילום: עמית גרון

אבן פינה

מעונות הסטודנטים באוניברסיטת בן גוריון. לא מזמן זכינו יחד עם האדריכל גבי שוורץ בתחרות מוזמנים לתכנון 900 דירות. זה פרויקט מרגש מאוד שמאפשר לתכנן בקנה מידה עירוני עם היררכיה פנימית בין רחובות מסחריים, רחובות ראשיים ורחובות פנימיים.

האבן המתגלגלת

הייתי רוצה להעביר את השרביט לאדריכל גבי שוורץ, יוצר מוכשר שעושה חייל גם באקדמיה וגם בפרקטיקה, ויש לי איתו שפה משותפת ברמה של משפחה.

טל וגידי בר אוריין

טל וגידי בר אוריין

תגובות