חקוק באבן – האדריכלית גנית מייזליץ-כסיף

״חקוק באבן״ היא פינה קבועה בבלוג אבן קיסר, שמארחת בכל פעם אנשי מקצוע מתחום האדריכלות והעיצוב המשיבים על שאלון זהה ומעבירים אותו הלאה. והפעם: האדריכלית גנית מייזליץ-כסיף.

אחרי שרכשו את השכלתם בבצלאל ובלונדון, הקימו בשנת 1994 האדריכלים גנית מייזליץ-כסיף ואהוד כסיף את המשרד מייזליץ כסיף אדריכלים. בשנת 2008 התרחב המשרד עם הצטרפותו של מאור רויטמן כשותף עמית להנהלת המשרד. המשרד שואף ליישם בישראל אדריכלות חוקרת ומקצועית החותרת למצוינות ורואה באקט האדריכלי נדבך מרכזי ביצירת סדר היום החברתי והתרבותי.

מאז הקמתו זכה המשרד במספר תחרויות פומביות ופרסים בארץ ובחו״ל וזכה לתכנן ולבנות מספר פרויקטים משמעותיים במרחב הישראלי, כגון פיתוח נמל תל אביב וטיילת החוף המרכזי, תכנון רחב היקף בעכו, נתניה, אשקלון ועוד. על פרויקטים אלה זכה המשרד בפרסים וביניהם פרס רכטר, פרס רוקח ואף בפרס ״רוסה ברבה״ של הביאנלה האירופאית לאדריכלות נוף. בימים אלה עוסק המשרד בתכנון מרכז הספורט רמז ארלוזרוב בתל אביב, מוזיאון האנז״ק בבאר שבע, חידוש טיילת צ׳יץ בתל אביב, התחדשות ספריית בית אריאלה, תכנון אגם אקולוגי במרכז פתח תקוה, תכנון מבנים לתעסוקה ומסחר בראשון לציון, איירפורט סיטי, ועוד.

קמפוס חינוכי רמז ארלוזרוב בתל אביב. צילום: איוואן באן

קמפוס חינוכי רמז ארלוזרוב בתל אביב. צילום: איוואן באן

מרכז ספורט רמז ארלוזרוב בתל אביב. הדמיה: מייזליץ כסיף

מרכז ספורט רמז ארלוזרוב בתל אביב. הדמיה: מייזליץ כסיף

אבן דרך

היום הראשון שלי כסטודנטית בלונדון, כשדייויד גרין (מנחה הסטודיו שלי וממייסדי ארכיגראם), עבר בין הסטודנטים עם מצלמת וידאו ומצאתי עצמי מול המצלמה עם השאלה: ״?Well Ganit, what do you have to say to the world״ באותו רגע הבנתי שבמקצוע שלנו יש לנו את המחויבות לשאול וגם להוביל ולנקוט עמדה.

היום אני חושבת שההתחייבות הכי מרתקת היא בהתעקשות להרבות טוב ולא לחסוך במאמץ, למרות שפעולתנו נטועה תמיד בסביבה מרובת אינטרסים שונים וסותרים, כי הובלת הסביבה הבנוייה מופקדת בידינו.

טיילת החוף ע״ש להט בתל אביב. צילום: אביעד בר נס

טיילת החוף ע״ש להט בתל אביב. צילום: אביעד בר נס

אבן נגף

ההתמודדות הכי קשה היא דווקא ההתמודדות היומיומית, ועיקרה הוא בשינוי הסטטוס קוו של עולם התכנון שמחפש את הפתרון המוכר והבטוח. האתגר הוא להוביל את מגוון מקבלי ההחלטות, היועצים והמבצעים להירתם להליך תכנוני אמיץ, שלא נרתע מפריצת גבולות חדשים, מתוך הבנה שיופי, הוגנות ואיכות של הסביבה הבנויה שלנו מרחיבים את הלב ושווים את המאמץ.

נמל תל אביב. צילום: עדי ברנדה

נמל תל אביב. צילום: עדי ברנדה

אבן חן

קשה לבחור אבל פרויקט ההתחדשות של ״בית אריאלה״, הספרייה המרכזית של תל אביב, הוא פרויקט שחיכינו לביצועו כמה שנים וסוף סוף קורם עור וגידים. בנין מיוחד במינו, שהתחדשותו תפריח חיים בכל סביבתו, מקום שמכיל אוצרות רוח נפלאים, עם אדריכלות תקופתית ייחודית שאני מחוברת אליה עוד מבית אבי.

בימים אלה אנו מתכננים את התחדשות הספרייה מתוך מטרה להתאים אותה לתרבות הקריאה ורכישת הידע העכשוויות, לפתוח אותה לקהל מגוון, ולהפוך אותה לסלון עירוני שיהיה בית עממי לשוחרי הרוח והידע שיוכלו להנות מהמרחב הייחודי והמארח שהספריה תציע.

הדמיה של אולם העיון המחודש בספרית בית אריאלה

הדמיה של אולם העיון המחודש בספרית בית אריאלה

אבני בניין

במישור הפרקטי זה עקרון ה-win win – חיפוש אחר התכנון האדריכלי שמשלב בין מגוון האינטרסים הציבוריים לאלו הפרטיים. אני מאמינה שכמעט תמיד זה אפשרי, ושזו האחריות שלנו כאדריכלים, כי במהות תפקידנו ניתנה לנו הזכות לגדל ולהוביל את הסביבה הבנויה, וחשוב שנעשה זאת באומץ ובחכמה.

במישור היותר עמוק של העשייה, האתגר שלי – גם כמתכננת וגם כמחנכת – הוא בלהכיר ולהקשיב לקול הפרטי שלנו כיוצרים ולחבר אותו במעשה האדריכלי עם הקול הציבורי שלנו כחוקרים ומנהיגים של הסביבה שלנו.

טיילת להט החדשה בתל אביב. צילום: אביעד ברנס

טיילת להט החדשה בתל אביב. צילום: אביעד ברנס

אבן החכמים

בכללי זה המציאות המשתנה; עכשיו זה הצמחים של האביב, הכרות מחודשת עם עבודתו של Sol Lewitt; ולאחרונה גם סטפן צוויג, ריצ׳ארד רורטי, אווה קילפי ותמיד תמיד אודי (היוצר הקרוב מכולם…).

אגם פתח תקוה. הדמיה: מייזליץ כסיף אדריכלים

אגם פתח תקוה. הדמיה: מייזליץ כסיף אדריכלים

בית שירין, דיור ציבורי בהרצליה. הדמייה: מייזליץ כסיף

בית שירין, דיור ציבורי בהרצליה. הדמייה: מייזליץ כסיף

אבן פינה

כיכר רבין, פרויקט שנמצא בראש שלנו הרבה שנים, ובימים אלה אנו מכינים את הצעתנו לתחרות אדריכלית שנגיש עוד מעט… אז אם מדברים על העתיד, אני מקווה שיהיה לנו המזל לראות את המודלים שעל המסך הופכים למציאות חיה.

האבן המתגלגלת

אשמח להעביר את הבמה לענת צ׳רבינסקי, אדריכלית שעסקה שנים ארוכות בתכנון עירוני בברצלונה, ומאז חזרתה ארצה פועלת בהתלהבות ובמקצועיות לקידום תכנון עירוני מצוין גם במחוזותינו. לאחרונה היא מונתה למהנדסת העיר כפר סבא: אני מורידה את הכובע על בחירתה להתמודד עם אתגרי העבודה במגזר הציבורי ומאחלת לה שתצליח להוביל ולהשפיע מטובה.

גנית מייזליץ כסיף לצד טיילת החוף ע״ש להט בתל אביב (בצילום של אביעד בר נס)

גנית מייזליץ כסיף לצד טיילת החוף ע״ש להט בתל אביב (בצילום של אביעד בר נס)