חקוק באבן – האדריכלית ענת צ׳רבינסקי

״חקוק באבן״ היא פינה קבועה בבלוג אבן קיסר, שמארחת בכל פעם אנשי מקצוע מתחום האדריכלות והעיצוב המשיבים על שאלון זהה ומעבירים אותו הלאה. והפעם: האדריכלית ענת צ׳רבינסקי.

בשנה הרביעית ללימודיה במחלקה לאדריכלות בוויצו חיפה, נסעה ענת צ׳רבינסקי לברצלונה. התכנית הייתה להישאר שם תקופה קצרה, אולם היא החליטה להשלים שם את התואר ולבסוף נשארה שם עשר שנים, שבמהלכן התמחתה בתכנון אורבני. לפני שש שנים חזרה צ׳רבינסקי לישראל והחלה לעבוד כאדריכלית עצמאית. בשנתיים האחרונות היא עובדת בעיריית כפר סבא, תחילה כאדריכלית העיר, ובשנה האחרונה כמהנדסת העיר; במקביל היא מלמדת במחלקה לאדריכלות בבצלאל.

TEN LESSONS ON BARCELONA

TEN LESSONS ON BARCELONA, מנואל דה סולה-מורלס. באדיבות ענת צ׳רבינסקי

אבן דרך

בשנה השלישית ללימודים שמעתי הרצאה של האדריכל מנואל דה סולה-מורלס מברצלונה, אורבניסט חשוב בעל השפעה רחבה על השיח בתחום, בספרד ומחוצה לה, שהציג את משנתו התכנונית דרך הפרוייקט LILLA DIAGONAL שבברצלונה. הוא מאד הרשים אותי ואמרתי לעצמי שאני חייבת להגיע לעיר הזאת. בסמינר האחרון שלקחתי בתואר השני בברצלונה הוא היה המנחה שלי, זו הייתה סגירת מעגל.

זכיתי לחיות, ללמוד ולפעול בברצלונה, עיר מרתקת, המהווה מודל לתכנון אורבני ופיתוח המרחב הציבורי. השהות בעיר השפיעה וסימנה לי את דרכי בהמשך, עם חזרתי ארצה, בפרויקטים שונים, כמו תכנון תכנית המתאר של כפר סבא, שבה הייתי אחת מחברי הצוות. תכנית זו מהווה אבן דרך חשובה ומשמעותית בדרכי, ובעקבותיה הגעתי לעיריית כפר סבא, עם הצעתו של מנכ״ל העירייה דאז, אשל ארמוני, להצטרף לעשייה בשירות הציבורי.

אבן נגף

תהליכי התכנון בשירות הציבורי הינם ארוכים ומורכבים. מידי יום ביומו אנו נמצאים בחיפוש מתמיד אחר הדרך לקידום העשייה שתגשר על המורכבות בין גורמים רבים, לא אחת בעלי אינטרסים מנוגדים. בנוסף, קשה  לגייס לשירות הציבורי כח אדם איכותי וזאת בשל המשכורות הנמוכות שניתן לשלם על פי התקנים. כך, במקום שזה יהיה הפוך, שאנשים הטובים באמת, שמובילים את הדרך ומתכננים איך הערים שלנו ייראו בעשורים הקרובים, יהיו במגזר הציבורי, יש קושי עצום לגייס אותם.

חצר השוק, כפר סבא, באדיבות גיא יצחקי

חצר השוק, כפר סבא, באדיבות גיא יצחקי

חצר השוק, כפר סבא, באדיבות גיא יצחקי

חצר השוק, כפר סבא, באדיבות גיא יצחקי

אבן חן

אנו מקדמים בעיר ״אקופונקטורה אורבנית״, כחלק מתפישה תכנונית הרואה חשיבות בנגיעות בנקודות מצומצמות בעלות השפעה רחבה על המרקם העירוני. חלק מהעבודה שלנו היא לזהות נקודות אלו במרחב העירוני, עם פוטנציאל לצמיחה – תרבותית, חברתית, כלכלית וסביבתית, והשוק העירוני בכפר סבא הוא דוגמה מצויינת לכך: אבן חן בעלת השפעה רחבה על מרכז העיר כולו.

מבנה השוק המשופץ במרכז העיר, שנפתח לפני למעלה משנתיים, בהובלת החברה הכלכלית של כפר סבא ובתכנונם של  מנדי רוזנפלד ועליזה ארנס, ובשיתוף פעולה עם היזם גיא יצחקי, הפך בזמן קצר לאחד המקומות המשמעותים במרכז העיר. אלפי אנשים מבקרים בו מידי חודש ונהנים מפעילויות מגוונות. כיום אנו עוסקים בתכנון הבלוק העירוני הסובב את השוק, בדופן הרחוב הראשי בעיר, רחוב ויצמן.

אבני בניין

ראשית, לימוד המקום, באמצעות מחקר מעמיק של כל תחומי החיים בעיר. חיפוש אחר הדרך תוך מבט קדימה, על המחר ועל העשורים הקרובים, תוך אמונה בעשייה והקשבה לקול הפנימי שמוביל אותנו. בנוסף, התייחסות לפרויקטים במשולש של איכות, לוחות זמנים ותקציב.

אבן החכמים

מנואל דה סולה-מורלס השווה בין משחק כדורגל לתכנון אורבני, בין שחקן למתכנן ערים: לא מספיק לשחק בצורה וירטואוזית ולשלוט בכדור, חייבים ראייה כוללת כדי להצליח במשחק. זה מה שאנו מנסים לעשות: להסתכל גם בראייה רחבה כוללת וגם בראייה נקודתית – תכנון המקיף את כל קני המידה בעשייה היומיומית, החל מבחירת אבן שפה לרחובות העיר ועד לדיונים מעמיקים בדבר דמותה של העיר בעשורים הקרובים. בנוסף, ביותר ויותר פרויקטים שאנחנו עושים אנחנו מתייחסים לחוכמת ההמונים, צוותים אינטרדיסציפלינריים, תושבי העיר, יזמים – כל אותם גורמים הקשורים לעשייה. האתגר הגדול הינו ניהול השיח, בחינת חלופות ומציאת הדרך המשותפת.

תחרות ויצמן - מקום 1 רקפת סיני, שהם קסלסי לוי, אסנת קסלסי קוצר

תחרות התחדשות עירונית, רחוב ויצמן, כפר סבא. מקום 1: רקפת סיני, שהם קסלסי לוי, אסנת קסלסי קוצר. באדיבות עיריית כפר סבא

תחרות התחדשות עירונית, רחוב ויצמן, כפר סבא. מקום 1: רוני פרידמן, שהם  שמחי אדריכלים. באדיבות עיריית כפר סבא

תחרות התחדשות עירונית, רחוב ויצמן, כפר סבא. מקום 1: רוני פרידמן, שהם שמחי אדריכלים. באדיבות עיריית כפר סבא

 

אבן פינה

כיום אנו מקדמים מספר פרויקטים של התחדשות עירונית במרכז העיר ובשכונות הוותיקות, כמו התחדשות רחובה הראשי של העיר, רחוב ויצמן, פרויקט שכלל בראשיתו תחרות אדריכלים לעיצוב המרחב העירוני, שתוצאותיה נבחנות בימים אלו בתוכנית נתיבי העדפה לתחבורה ציבורית בעיר.

פרויקט משמעותי נוסף הינו ההתחדשות העירונית בשכונת כיסופים: שכונה ותיקה בעיר, שפורמט ההתחדשות שלה היה נקודתי, כל בניין בפני עצמו, במתכונת מימוש של תמ״א 38. עצרנו את התהליכים הנקודתיים והתחלנו להוביל חשיבה כוללת מתוך דאגה למרחב ולאיכות החיים בעיר, בהווה ובעתיד.

האבן המתגלגלת

אשמח להעביר את השרביט לאדריכל אבי ליואי, ממשרד ליואי דבוריינסקי, שמלווה אותנו במספר פרוייקטים בעיר. איש מקצוע משכמו ומעלה, צנוע, יצירתי, השותף לאתגרים העוסקים בפיתוח מבני ציבור בעיר.

בית ספר חדש בשכונה הירוקה בכפר סבא בתכנון ליוואי דבוריינסקי אדריכלים. באדיבות עיריית כפר סבא

בית ספר חדש בשכונה הירוקה בכפר סבא בתכנון ליוואי דבוריינסקי אדריכלים. באדיבות עיריית כפר סבא

ענת צ׳רבינסקי בצילום של גילה שטילרמן ויובל לוי

ענת צ׳רבינסקי בצילום של גילה שטילרמן ויובל לוי

תגובות