חקוק באבן – האדריכל אבי ליואי

״חקוק באבן״ היא פינה קבועה בבלוג אבן קיסר, שמארחת בכל פעם אנשי מקצוע מתחום האדריכלות והעיצוב המשיבים על שאלון זהה ומעבירים אותו הלאה. והפעם: האדריכל אבי ליואי.

משרד ליואי דבוריינסקי אדריכלים הוקם בשנת 2001 על ידי אבי ליואי ויואל דבוריינסקי, בוגרי הפקולטה לאדריכלות של הטכניון משנת 1995, ומונה כיום 16 אנשי צוות. המשרד מטפל במגוון פרויקטים, אך בעיקר בפרויקטי בניה ציבורית בעבור גורמים מוניציפליים רבים בכל רחבי הארץ: בתי ספר, אולמות מופעים, מבני קהילה ועוד. בשנים האחרונות מתמקד המשרד במבני ציבור משולבים ותכניות בינוי ומבנים באזורים מורכבים של התחדשות עירונית, ובנוסף מתכנן המשרד גם מבני מסחר ומגורים לבניה רוויה ופרויקטי עיצוב פנים בהקף גדול.

מרכז המוסיקה ראש העין

מרכז המוסיקה ראש העין. צילום: ליואי דבוריינסקי אדריכלים

אבן דרך

בטכניון, בפתיחת סטודיו שנה ב׳, המנחה שלח את הקבוצה אל שולחנות העבודה על מנת להתחיל לתכנן. לשאלת אחד הסטודנטים ״איך מתחילים ?״ הוא ענה כי ״הקומפוזיציה היא חץ שנורה דרך שכבות התודעה״. מאז אני מפתח את שכבות התודעה – את איכותן וכמותן – ועם חלוף השנים מעניין לראות את השתנות התוצרים במקביל לפיתוח התודעה.

כאשר קם משרדנו הוא התבסס על תכנון בתים פרטיים ועיצוב פנים מסחרי. ההתמסרות לעשייה הייתה טוטאלית בכל המישורים ולימדה אותנו המון על הבטי תכנון הבינוי, הפנים, הריהוט והפיתוח כיחידה הוליסטית אחת. כשנוכחנו שאנו מוצאים יותר משמעות לעשייה במרחב הציבורי לקחנו לשם את הגישה שהאדריכל הוא הציר סביבו הכל קורה אך נשמרנו לא לראות באגו חלק מהמקום הזה, ותמיד פעלנו ממקום של התייחסות בכבוד והקשבה למשתמש, לאתר, לפרוגרמה, לטכנולוגיה ולעושים במלאכה.

מבנה מורשת – רפאל, זכיה בתחרות מוזמנים

מבנה מורשת – רפאל, זכיה בתחרות מוזמנים. צילום: ליואי דבוריינסקי אדריכלים

אבן נגף

מעמד האדריכל בארץ הנמצא בסכנת שחיקה בעת שהוא זקוק לגייס את אמון ותמיכת כל הגורמים המעורבים. הוא בהחלט אבן נגף… מצב זה מאתגר אותנו לבסס אמון עם עשרות הגורמים המעורבים בכל פרויקט על מנת שנוכל להביאם למכנה משותף בעל ערך, וכדי שהפרויקט יפרוץ דרך, יקדם ויוביל.

אבן חן

ההתרגשות וההתלהבות מכל משימה חדשה לא נותנת לנו זמן להתרפק על פרויקטים אהובים שהסתיימו בהצלחה או לכעוס על כאלה שדרכם לא צלחה; אנו תמיד עם הפנים קדימה ובדבר הבא. עוד לא הגענו לשלב הסיכומים אפילו לא סיכומי ביניים.

מרכז מסחרי בכניסה לשכונת הגולף קיסריה

מרכז מסחרי בכניסה לשכונת הגולף קיסריה. הדמייה: ליואי דבוריינסקי אדריכלים

פרוייקט לתחרות מרכז מבקרים עמק החולה

פרוייקט לתחרות מרכז מבקרים עמק החולה. הדמייה: ליואי דבוריינסקי אדריכלים

אבני בנין

אנחנו רואים את הפרויקטים שלנו כאבני הבניין של העיר, ומוצאים סיפוק רב כאשר תכנון שלנו יוצר את העיר ולא רק מתכנס בתוך עצמו. רוב עבודתנו היא בערים ותיקות וצפופות, ואנו רואים את עצמנו כשליחיה של העירוניות הטובה שמתקנים את המרחב הציבורי. כלי העבודה שלנו היא חשיבה רעננה, מהתחלה, על כל פרוגרמה ועל כל החלטה שאפשר היה ללכת לגביה בדרך קצרה וברורה אל הפתרון הזמין. מבחינתנו זה עניין של צדק חברתי: הרצון להוציא מהתקציב והמסיטואציה הרבה הרבה יותר, וזאת כיוון שלאנשים, באשר הם, מגיע יותר.

כיום אנחנו עסוקים בין השאר בתכנון ובניה של בתי ספר בכפר סבא, הוד השרון ורעננה, ש״יוצאים מהגדרות״ ויוצרים מרחב ציבורי במיקומים חשובים; וכן בתכנון אשכול גנים ומרכז קהילתי למרגלות תל נפוליאון ברמת גן, מתחם קהילתי פתוח לעיר ולטבע , מה שמתאפשר עקב העברת חצרות הגנים לגגות.

אשכול גנים ומרכז קהילתי ברמת גן

אשכול גנים ומרכז קהילתי ברמת גן. הדמייה: ליואי דבוריינסקי אדריכלים

אבן החכמים

התמונה הגדולה מעניינת אותנו: אנו מחפשים את הסיבות לדברים, וההבנה הזו עוזרת לנו להיות קשובים לשינויים ולתת מענה מסוג חדש. לכן אנו נפעמים מאדריכלות שפותרת דברים באופן חדשני שמקדם את התרבות והסביבה, ממש כפי שאמר אינשטיין, ״לא נוכל לפתור בעיות באמצעות אותה צורת חשיבה שהשתמשנו בה כאשר יצרנו אותן״. בעיקר אנו מוצאים זאת באדריכלות מהולנד וארצות סקנדינביה, ובהשפעת גישה זו בבית ספר ישגב בתל אביב הייתה לנו הזכות לפרוץ דרך ולממש ניצול מיטבי של הקרקע באופן חדשני בבניה לגובה תוך הצבת אולם ספורט על גג מבנה כיתות.

אבן פינה

הייתה לנו החלטה, אולי קצת נאיבית, ללכת לכיוון הבניה הציבורית, ומאז כל פרויקט מוליד את הפרוייקט הבא. זהו כדור שלג הצובר ידע וניסיון ומשנה לשנה יודע לתת יותר ערך מוסף ויותר דיוק בעשייה. בסמוך לאותה החלטה המחשנו את הרעיונות שלנו לגבי התחדשות שטחים למבני ציבור בפרוייקט ״בית הספר האנכי״ שהצגנו בפני מקבלי החלטות רבים, הן בתחום המוניציפאלי והן במשרדי הממשלה וגופי התכנון.

מבנה כיתות ואולם ספורט, בית ספר ישגב תל  אביב

מבנה כיתות ואולם ספורט, בית ספר ישגב תל אביב. צילום: ליואי דבוריינסקי אדריכלים

פרויקט בית הספר האנכי

פרויקט בית הספר האנכי. הדמייה: ליואי דבוריינסקי אדריכלים

האבן המתגלגלת

אנו מעבירים את האבן המתגלגת לאדריכל ארז אלה, שלטעמנו עוסק באופן רענן ויצירתי באתגרי המרחב הציבורי, משהו שמעניין לראות אותו קורה גם כאן בארצנו הקטנה.

 

אבי ליואי ויואל דבוריינסקי

אבי ליואי ויואל דבוריינסקי. צילום: ליואי דבוריינסקי אדריכלים

תגובות