חקוק באבן – האדריכל יואב אנדרמן

יואב אנדרמן

יואב אנדרמן, צילום: עמית גירון

"חקוק באבן" היא פינה קבועה בבלוג אבן קיסר, שמארחת בכל פעם אנשי מקצוע מתחום האדריכלות והעיצוב המשיבים על שאלון זהה ומעבירים אותו הלאה. והפעם: האדריכל יואב אנדרמן, ממשרד "אנדרמן אדריכלים", העוסק בתכנון ועיצוב של בתים פרטיים, דירות יוקרה ומשרדי בוטיק לצד מלונות ומתחמי נופש. טביעת האצבע של אנדרמן מתאפיינת בניקיון, פשטות ופונקציונליות, תוך הקפדה על צורכי הלקוח וחשיבה על ההקשר הסביבתי.

Filter Wall

Filter Wall, צילום: עמית גירון

אבן דרך

נקודה משמעותית בקריירה היא הנקודה שבה הוחלפו הלימודים בעבודה האמיתית. תחילת הדרך המקצועית היא נקודה מחוללת מבחינתי: רק בשלב הזה התחלתי לחשוק במקצוע, להבין אותו. כל שירי ההלל הפומפוזיים ששרו במסדרונות הטכניון לא דיברו אליי. המעבר לפרקטיקה שינה את התמונה; התאהבתי במקצוע.

Brisolette House

Brisolette House, צילום: עמית גירון

Plus Minos House

Plus Minos House, צילום: עמית גירון

אבן נגף

האתגר שאני מתמודד עמו בחיי המקצועיים הוא "אפקט הוואו": מאדריכלות בימינו מצפים להרשים, לרגש, להרעיד את כל המיתרים בבת אחת וחזק, ובעיניי זו הדרך הבטוחה להחטיא את המטרה. לבעל מקצוע מיומן קל מאוד לייצר את  ה"וואו", אך ברוב המקרים זהו מקסם שווא שיחלוף באותה מהירות שבה הגיע.

Orchad House

Orchad House, צילום: עמית גירון

 

Orchad House

Orchad House, צילום: עמית גירון

אבן חן

הפרויקט האהוב עליי הוא הפרויקט המונח כעת על השולחן. הבעיה שעוד לא נפתרה, האתגר הבא, הפיצוח שבדרך. זהו מקצוע לסקרנים.

As soft as concrete house

As soft as concrete house, צילום: עמית גירון

אבני בניין

העקרונות המנחים אותי בעבודתי הם ליצור פרויקט שאתגאה בו, שיהיה מזוקק ובעל מהות. פרויקט ללא מהות אינו אדריכלות אלא דקורציה, פרויקט שאינו מזוקק הוא מוצר שיכול היה להגיע ליותר, אך התעייף ועצר בדרך.

אבן החכמים

לו היו לי מקורות השראה קבועים ומוצקים, נראה שגם הפרויקטים היו דומים זה לזה. לשמחתי זה לא המצב. החיפוש תמיד מתחיל באותה נקודה, אבל מסתיים במקום חדש.

Skin House

Skin House, צילום: עמית גירון

אבן פינה

המשרד עובד היום על קשת רחבה של פרויקטים: בתים פרטיים, בנייה רוויה למגורים, פינוי בינוי, פרויקט מסחרי בהיקף גדול מאוד, מרכז יום לאוכלוסייה בעלת צרכים מיוחדים, תכניות בניין עיר, מבנה משרדים ועוד. אחרי שנים של התמקדות בבנייה פרטית, הרוחב הזה מרענן ומפרה.

האבן המתגלגלת

אני מעביר את השאלון לאדריכלים ברכה ומיכאל חיוטין. הפרויקטים שלהם מזוקקים, מהותיים ומראים לכולנו כי אפשר לעשות טוב מאוד גם בארץ הזו, למרות כל הקשיים.

ליצירת קשר: אתר האדריכל (בשיפוצים עד אוקטובר 2014), מייל

 

  Skin House

Skin House, צילום: עמית גירון

Wood & Steel

Wood & Steel, צילום: עמית גירון

 

תגובות