חקוק באבן – האדריכל סרג' בן דוד

"חקוק באבן" היא פינה קבועה בבלוג אבן קיסר, שמארחת בכל פעם אנשי מקצוע מתחום האדריכלות והעיצוב המשיבים על שאלון זהה ומעבירים אותו הלאה. והפעם: האדריכל סרג' בן דוד

משרד האדריכלים ומעצבי הפנים בניהולו של סרג' בן דוד נוסד בשנת 1998, ומתמחה בתכנון ועיצוב בתים פרטיים ודירות יוקרה. בן דוד הוא בוגר הפקולטה לאדריכלות ובניין ערים בטכניון חיפה. הוא ידוע בזכות עיצוביו העשירים, הממשיכים את מסורת הבנייה הקלאסית בשילוב קו מודרני. בתהליך עבודה יסודי ומעמיק מותאמת ומוטמעת שפתו האדריכלית אל עולם הערכים וצורת החיים של הלקוח.

הבית בבית זית. הבריכה

הבית בבית זית. הבריכה

אבן דרך

לדעתי, לכל בעל מקצוע חופשי, במיוחד לעוסקים בתחום היצירה כמו אופנה, עיצוב, אדריכלות וכד', נקודת ציון משמעותית תהיה הפרויקט הראשון. זה אירוע מכונן, שבו לראשונה הוא זוכה באמון הלקוח. אצלי זה היה שיפוץ בית בשיכון קצינים בתל אביב. היו לי הרבה מאוד פרויקטים לאורך הקריירה, אבל הרגע הזה שיש לך שם מסוים, הכרה, הרגע שבו יש לך לקוח, זה הבסיס שלך. זה מזכיר לי את הסיפור על אודות מומחה יינות צרפתי, שבגיל 80 נשאל מה היין הכי טוב ששתה עד עכשיו, הוא השיב: "על גדות הסיין, כשהייתי בן 20 ושתיתי עם אהובתי יין שקנינו בחמישה פרנקים במכולת".

הבית בבית זית. מבט מבפנים

הבית בבית זית. מבט מבפנים

בית בכפר סבא. הפרויקט הנוכחי

בית בכפר סבא. הפרויקט הנוכחי

אבן נגף

האתגר המקצועי שהתמודדתי עמו היה בתחום החומר, כשבאחד הפרויקטים התבקשתי לתכנן מסלול באולינג במרתף של בית פרטי, כולל את אזור הזריקה ואת אזור המנגנון. עצם ההתמודדות להוציא את התכנון אל הפועל היה מאתגר. וכמובן, כל לקוח חדש שנכנס, האתגר שמלווה אותי הוא רכישת אמונו. זה כמו במערבון כשיש לך כדור אחד בקנה, ואסור לך להחטיא. כך עליי לקלוט מהר מאוד מי האיש שעומד לפניי, להבין מה הטעם שלו, הרקע, השאיפות, הדעות ולהגיב בהתאם.

בית בעיצוב האדריכל סרג' בן דוד

בית בעיצוב האדריכל סרג' בן דוד

אבן חן

פרויקט שאני אוהב במיוחד הוא בית שהשלמנו ביישוב "בית זית" – שני בתי משפחה שמחוברים ביניהם, שסובב אותם נוף שלא רואים כמותו בארץ, נוף כמו בשווייץ.

הבית בבית זית. חדר הרחצה

הבית בבית זית. חדר הרחצה

הבית בבית זית

הבית בבית זית

אבני בניין

עיקרון שמלווה אותי לאורך השנים הוא השילוב בין היכולת שלך כאדריכל לקלוט את עולם הערכים, הטעם והחלומות של הלקוח, עם הניסיון והיכולות המקצועיות שלך ליצירת משהו הרמוני וטוב. עיקרון נוסף הוא שהעיצוב והשפה האדריכלית של הבתים שאני מתכנן יחזיקו מעמד לאורך זמן, לא לספק פתרונות אופנתיים, אלא משהו שעומד במבחן הזמן.

הבית בבית זית

הבית בבית זית

הבית בבית זית

הבית בבית זית

אבן החכמים

השראה אני שואב מכמה ספרים על תכנון בתים קלאסיים באיטליה ובצרפת. אלו ספרים שמטפלים באדריכלות קלאסית, כולל קלאסיקה מודרנית של אמצע המאה ה-20.

אבן פינה

בימים אלה אני עובד על פרויקט בן דונם וחצי בכפר סבא.

בית בכפר סבא. הפרויקט הנוכחי

בית בכפר סבא. הפרויקט הנוכחי

האבן המתגלגלת

הייתי רוצה להעביר את השרביט לאדריכל מורן פלמוני, שעושה בתים מודרניים שהקלאסיקה האדריכלית ניכרת בהם. פלמוני מייצג בעיניי את האחריות שאני מאמין שיש לאדריכלים, כאלה שמעבירים את המורשת האדריכלית של ימינו לדורות הבאים.

תגובות