חקוק באבן – נוימן חיינר אדריכלים

״חקוק באבן״ היא פינה קבועה בבלוג אבן קיסר, שמארחת בכל פעם אנשי מקצוע מתחום האדריכלות והעיצוב המשיבים על שאלון זהה. והפעם: האדריכלים יפתח חיינר ושרון נוימן.

מלון ומרכז מבקרים ברמות. הדמיה: סטודיו בונסאי

מלון ומרכז מבקרים ברמות. הדמיה: סטודיו בונסאי

נוימן חיינר אדריכלים הוא משרד צעיר אך בעל ניסיון רב, המאחד את פועלם של יפתח חיינר ושל ״שרון נוימן אדריכלים״. חיינר עבד במשרד יואב מסר אדריכלים מאז סיום לימודיו, והפך במהרה לאדריכל הבכיר מבין עובדי המשרד ולאדריכל עמית. נוימן הקימה את משרדה בשנת 1997 ומאז תכננה מאות מבנים, רבים מהם פורסמו בעיתונות מקצועית ובספרים.

ביחד הם בעלי נסיון רב ומגוון בתכנון פרויקטים בקני מידה משתנים ובכללן מבני ציבור, מלונות, בתים פרטיים, מבני תעשיה, מבני מגורים, שימור, משרדים, מסעדות חללים מסחריים ודירות. הצוות כולל שישה אדריכלים והסטודיו ממוקם בכפר ויתקין עם שלוחה בתל אביב. המשרד פועל מתוך אמונה שאפשר וצריך לשלב בין האינטרס הפרטי והציבורי, ופועלים מתוך רצון ליצור אדריכלות קונטקסטואלית, מקורית וברורה בעלת מודעות סביבתית וחברתית גבוהה.

רחוב ברנר, תל אביב, יואב מסר אדריכלים, אדריכל אחראי יפתח חיינר

בית מלון ברחוב ברנר, תל אביב. יואב מסר אדריכלים, אדריכל אחראי יפתח חיינר. הדמיה: itstudio

אבן דרך

החיבור בין שנינו ופתיחת המשרד המשותף הוא אבן הדרך המשמעותית ביותר. בעבור יפתח – לעבוד במשרד שהוא לגמרי שלך; בעבור שרון – שינוי משמעותי במגוון הפרויקטים והמשרד שהכפיל את גודלו; ובעבור שנינו – שילוב כישורים, דעות ונסיון מקצועי באופן מפרה, מאתגר והדדי. מעבר לחבירה למשרד משותף, הבחירה המודעת לעבוד על פרויקטים יחד ולא לחלקם הופכת את המחקר, בחינת החלופות והתכנון המפורט לעשיר יותר ושלם יותר.

אבן נגף

הרגולציה והביורוקרטיה תופסת יותר ויותר משגרת יומו של המשרד, והאתגר הגדול והיומיומי הוא להמשיך גם בתנאים אלו להרחיק גבולות, לבחון, לחדש וליצור אדריכלות מקורית.

בניין פרטי ברחוב ביאליק, תל אביב. הדמייה: נוימן חיינר אדריכלים

בניין פרטי ברחוב ביאליק, תל אביב. הדמייה: נוימן חיינר אדריכלים

בית פרטי בנחלה מול הכרמל. צילום: עמית גושר

בית פרטי בנחלה מול הכרמל. צילום: עמית גושר

אבן חן

אנחנו אוהבים במיוחד פרויקט יוצא דופן: תכנון מרחב משולב הכולל מבנה מרכז מבקרים ומלון ברמות. מדובר במבנה יחודי שמספר סיפור, שמשלב בין רוח חלוצית של פעם לקדמת הטכנולוגיה; מחבר בין נוף לאנשים, ומציב אתגר תכנוני גדול מעצם תכנונו כמבנה מאופס אנרגיה.

אבני בנין

עקרונות העבודה המנחים שלו הם site specific – תכנון שמודע ומגיב למרחב שבו הוא ממוקם; גמישות – יצירת מרחבים שמאפשרים ולא כופים, כאלו שיכולים לקבל שינויים ותכנים אחרים לאורך הזמן; חדשנות – רצון לבחון דברים שונים, חומרים, טכנולוגיה, מורפולוגיה. יציאה מאזור הנוחות כדי להשתפר; עבודת צוות – היכולת לעבוד בשיתוף פעולה ולהניע אנשים בהרמוניה מביאה להשגים גדולים, לפרויקטים חדשניים ולעניין יום יומי; ואנושיות – אדריכלות היא בעבור אנשים, וזה מה שעומד לנגד עינינו לאורך כל התהליך. לקוחותינו, מבקרים מזדמנים, תושבי העיר… תפקידנו לבטא חלומות, צרכים, מגמות והזדמנויות כמרחב בנוי, אבל המרחב הוא לא שלנו.

פנטהאוז במגדל מאייר. הדמיה: סטודיו בונסאי

פנטהאוז במגדל מאייר, בשיתוף תמי יניב אדריכלות. הדמיה: סטודיו בונסאי

בית בסביון. צילום: עמית גושר

בית בסביון. צילום: עמית גושר

אבן החכמים

שנינו מאוד סקרנים ובעלי תחומי עניין רבים, ומכאן שמקורות ההשראה שלנו מגוונים מאוד. אם צריך להיות ממוקד יותר אפשר לציין את עולם האמנות שאנו חווים בביקור תכוף במוזיאונים ובגלריות, אמנות רחוב ושלל אתרי אינטרנט. מקור מרכזי נוסף הוא מרחבים טבעיים שאנו חווים באמצעות טיולים וספורט אקסטרים.

תרבויות זרות של עמים רחוקים שאליהן אנו נחשפים תמיד מרגשות ומחדשות. אנחנו מבקרים תכופות באקדמיה הן לצרכי הוראה והן לצרכי ביקורת ומוצאים את הסטודנטים כמקור השראה וחדשנות. וגם השגרה, הילדים ובני הזוג. השראה נמצאת בכל מקום כל זמן ששומרים על רגישות, פתיחות ורצון לחדש.

הצעה לתחרות קונסרבטוריון במבשרת ציון. הדמיות: סטודיו בונסאי

הצעה לתחרות קונסרבטוריון במבשרת ציון. הדמיות: סטודיו בונסאי

הצעה לתחרות קונסרבטוריון במבשרת ציון. הדמיות: סטודיו בונסאי

הצעה לתחרות קונסרבטוריון במבשרת ציון. הדמיות: סטודיו בונסאי

אבן פינה

המשותף לנו הוא רצון ליצור מבנים שהם מרחבים גמישים, דינמיים: כאלו שיקבלנו תכנים משתנים ומשמעויות משתנות שוב ושוב, מרחבים שיקבלו חיים משל עצמם ופרשנות שתפתיע גם אותנו, שישארו רלוונטים בהתאם לרוח התקופה; מרחבים הומניים בעבור אנשים. שרון רצתה לתכנן מוזיאון מאז ומתמיד ואילו יפתח שואף לתכנן מרחב עירוני של ערוב שימושים, חינוך, תרבות, אמנות, מסחר ומגורים.

האבן המתגלגלת

אנו מעבירים את האבן המתגלגת לשחר לולב ועודד רוזנקיאר ממשרד האדריכלים so architects. הם משרד צעיר ומוכשר עד מאוד שפועל בעיקר בצפון הארץ, ושם קשה אפילו יותר…

יפתח חיינר ושרון נוימן. צילום: עמית גושר

יפתח חיינר ושרון נוימן. צילום: עמית גושר

בית שניאור - עמותת אתגרים. יואב מסר אדריכלים, אדריכל אחראי יפתח חיינר. צילום: עמית גרון

בית שניאור – עמותת אתגרים. יואב מסר אדריכלים, אדריכל אחראי יפתח חיינר. צילום: עמית גרון

אקוברידג׳, יואב מסר אדריכלים, אדריכל אחראי יפתח חיינר. הדמיות: סטודיו איקו

econtainer bridge, יואב מסר אדריכלים, אדריכל אחראי יפתח חיינר. הדמיות: סטודיו איקו

 

תגובות