לבן הוא השחור החדש

1111 Vivid White

1111 Vivid White. צילום: Tom Mannion

בכתבה שהתפרסמה בתחילת החודש במגזין Vogue התבקשו 10 מעצבים לבחור בגוון הלבן המועדף עליהם לצביעת קירות, במה שכונה כ״מחווה לפשטות״. חלקם אף בחרו בלבן כצבע השנה שלהם ל-2016, בחירה שאפשר למצוא לה הד בתחומים אחרים בעיצוב ובתרבות הפופולרית, כפי שמספרת נתלי יצחקוב, שהקימה בשנה שעברה את The Visionary – חברה לחיזוי טרנדים, השראות ומחקר.

יצחקוב, שעבדה בסוכנות חיזוי הטרנדים של לי אדלקורט בפריז, נותנת כדוגמה את תצוגות האופנה לקיץ האחרון של מותגים כמו ולנטינו, אוסקר דה לה רנטה ו״דולצ׳ה וגבנה״, שהלבן שלט בהן. ״זה לא היה רק לבן״, היא אומרת, ״אלא פרשנות יוקרתית לצבע הבסיס שהיו משולבות בו עבודות מלאכה, חיתוכי לייזר, תחרות, שקיפויות ושכבות – משהו מסורתי שהפך לעדכני. בתרבות הפופולרית היא נותנת כדוגמה את סדרת הטלוויזיה הנותרים (The Leftovers) של רשת HBO.

הסדרה מספרת את המתרחש בעיירה קטנה בארצות הברית, לאחר ששני אחוזים מאוכלוסיית העולם נעלמת ללא סיבה. תושבי העיירה מנסים לשמור על מראית עין של נורמליות, גם אם המושג הפך לחסר משמעות, וכמה מתושביה הצטרפו לקבוצה שאוסרת על חבריה לדבר ומחייבת אותם ללבוש רק בגדים לבנים.

1111 Vivid White

1111 Vivid White. צילום: Tom Mannion

״הניסיון להיאחז בנורמליות – תוך מראית עין של סגפנות, בתוליות וניקיון – הוא מראה ותגובת נגד לעידן שאנחנו חיים בו, עמוס בגירויים שמספקות הרשתות החברתיות כמו אינסטגרם, פייסבוק, טוויטר ועוד״, אומרת יצחקוב. ״אנחנו נחשפים כל הזמן לדמויות שאנחנו רוצים להיראות כמוהן, וכמה מתופעות הלוואי של זה הן האצה של ניתוחים פלסטיים, השאיפה לרזון קיצוני או ניקוי רעלים. ככל שעובר הזמן אני שומעת יותר ויותר על אנשים שרוצים להתנתק מכל מה שמציף אותם: הם רואים תמונות שמגרות להם כל מיני חושים, שלא יוצרות אצלם תחושות נעימות, והם מתנתקים מהרשתות החברתיות.

״זו נקודת קיצון שמסמלת את הרצון שלנו לנקות את כל מה שלא עושה לנו טוב, והצבע הלבן מבטא בעבורינו את התהליך הזה, עד שלאט לאט נמצא את האיזון. זה מהדהד גם את האימרה ש׳פחות הוא יותר׳: נעשה שלום עם עצמנו, אנשים יבלו יותר ביום מאשר בלילה, והצבע הלבן שבדרך כלל הוא צבע של קיץ, יעשה מעבר לכל עונות השנה כמשהו קליל ונעים. בעתיד גם נראה יותר אנשים שלבושים בטוטאל לוק של לבן, ולא רק שחור כמו שאנחנו רגילים״.

1111 Vivid White

1111 Vivid White

מענה לטרנד הלבן אפשר למצוא גם בצבעים החדשים של אבן קיסר, שמושקים בימים אלו. 1111 Vivid White – הלבן החדש של אבן קיסר – הוא הדגם הלבן ביותר במניפת של הדגמים של החברה. המראה המינימליסטי והקלאסי שהדגם מעניק למטבח, נותן פרשנות עכשווית למי שמחפש פשטות ונינוחות תוך שמירה על יתרונות כמו איכות, עמידות ותחזוקה קלה. מבחינה זו אפשר לראות בלבן החדש המשך לבטון הלבן 4001, שמתאפיין בסגנון תעשייתי, ונותן מענה גם לטרנד האורבני תוך שהוא מעניק מראה של בטון לבן מאופק ומעודן.

4001 Fresh Concrete

4001 Fresh Concrete

תגובות