לעצב, לשלב, להעז

״במשך שנים רבות המטבח הישראלי התבסס בעיקר על הצבע הלבן, וגם היום הוא הצבע הנמכר ביותר, אבל זו פלטת צבעים שלא מייצרת אמירה״, אומר עידוא כספי, הבעלים של משרד תכנון אדריכלי ועיצוב פנים בקיבוץ הראל ומנהל התצוגה של מטבחי פוגנפול (Poggenpohl) בישראל. ״אולם, בשנים האחרונות אנחנו רואים תזוזה אצל הקהל: מצד אחד המודעות לטרנדים גדלה, ומצד שני מותגי העיצוב הגדולים הפכו ליותר ויותר חדשניים, מה שגרם לתהליך עיצוב הבית ככלל – והמטבח בפרט – להפוך לחוויה מושכלת ומקצועית יותר״.

4

גוונים טבעיים כמו חאקי וחומים עם נגיעות זהובות, בשילוב גוונים אפורים, לבנים ושחורים שולטים במגמות העיצוב העכשוויות. צילום: דן פרץ

מגמה בולטת נוספת שמשפיעה על מראה המטבח, לדברי כספי, היא המעבר לעיצוב בתים ודירות המאופיינים במרחבים פתוחים, עם מטבח שהפך להיות חלק מהחלל הציבורי של הבית. ״הפיכת המטבח לחלק בלתי נפרד מהבית גרמה לכך שההתייחסות אליו היא כמו אל פריט ריהוט, דבר הבא לידי ביטוי בטשטוש המרכיבים המובהקים של המטבח, שילוב ארונות אחסון גבוהים במיוחד, הפיכת מוצרי החשמל לאינטגרליים ושימוש בפלטת חומרים וצבעים המשותפים לחלל כולו. הפיכת המטבח לאחד החלקים החשובים בבית מחייבת גם הנדסת אנוש במחשבה שהוא עתיד לשמש את כל בני הבית, תוך התחשבות בדינמיקה של המשתמשים: בין אם במיקום הכיור והכיריים על האי שפונה אל פינת האוכל והסלון, ובין אם בשילוב כסאות הפונים לעובדים במטבח, שמאפשרים בכך אינטראקציה בין היושבים בו לבין העובדים בו״.

לפי כספי, הסגנונות, החומרים והצבעים המובילים כיום בעיצוב מטבחים הם שילוב בין הטבעי והתעשייתי, בין אם אלו מטבחים בסגנון כפרי או מטבחים בסגנון עכשווי. ״הביטוי של כך הוא בשימוש בגוונים טבעיים כמו חאקי וחומים עם נגיעות זהובות, או שילוב של גוונים אפורים, לבנים ושחורים. בנוסף, אפשר לראות היום במטבחים תעוזה רבה יותר מלפני כמה שנים ומעבר לשימוש בחומרים עם טקסטורות במראה בטון ואפילו מטבחים שחורים, או מטבחים שמציגים את הטרנד התעשייתי. הדבר בא לידי ביטוי במערכות חשופות ובחלקים פתוחים שחושפים את תכולת המטבח, בשימוש בחומרים ראשונים וגולמיים, בקווים נקיים ובפלטת צבעים בסיסית שמורכבת מ-2-3 צבעים דומיננטיים.

2

המטבח הפתוח כחלק אינטגרלי המתכתב עם הקו העיצובי של חללים אחרים. דגם 5100, צילום: דן פרץ

״מגוון המשטחים למטבח שמציעות חברות כמו אבן קיסר, נותן מענה לביקוש לחלופות של אבן טבעית. אלו חומרים שמאפשרים ללקוחות להעז ולא לבחור רק צבע אלא גם טקסטורה. התוצאה היא מטבחים עם צבעוניות דומיננטית, אלו לא הלבנים של פעם, המיועדים במיוחד לפלח שוק מודע יותר. דוגמה לכך אפשר למצוא גם באולם התצוגה של פוגנפול בהרצליה פיתוח.

״החברה היא מהמובילות בתחומה ומאופיינת במגוון קוי עיצוב שזכו בפרסי עיצוב בכל העולם. לדוגמה ׳מטבח פורשה׳, המעוצב בשיתוף פעולה עם מחלקת העיצוב של פורשה ופוגנפול, ומיוצר בבלעדיות על ידי החברה. המטבח מאופיין בפרטים ייחודיים כמו גימורי 45 מעלות ושימוש רב באלומיניום ונירוסטה, ומגיע בארבע צבעים בלבד: שחור, לבן, אפור ופורניר אגוז מעושן ייחודי״.

1

מקומות איחסון חכמים, שלא מצריכים ידיות, שומרים על מראה מינימליסטי. תמונה: אבן קיסר

הד לטרנד היוקרה אפשר למצוא גם במשטחי אבן קיסר מסדרת ה-Supernatural, דגמי הבטון ודגם 1111 הלבן הבוהק של אבן קיסר שהושק מוקדם יותר השנה. דוגמאות למענה לטרנדים שהוזכרו אפשר למצוא בין השאר בדגמי Statuario Nuvo 5111 או Calacatta Nuvo 5131, המתאפיינים במראה של אבן טבעית יוקרתית עם עורקים דומיננטיים בגוונים של אפור על רקע בהיר ועמוק. לטרנד המטבחים ״המעיזים״ נותנת מענה אבן קיסר עם דגמים כמו 5100 Vanilla Noir שמעניק תחושה אקסלוסיבית הודות לרקע שחור עמוק ובוהק ועורקים בצבעי וניל מוזהבים הנעים לאורכו. לפלטת צבעי הנחושת שגם הם דומיננטים בשנים האחרונות בפלטת הצבעים במטבחים עכשוויים מתכתב דגם 5104 Tuscan Dawn המתאפיין ברקע בגוון חום חאקי, המשלב עורקים בגוון קרמי, המעניקים יחד מראה ייחודי של צבע בהשראה טבעית עם גוון סופר עכשווי.

ומן הצד השני אפשר למצוא את דגמים שעוצבו בטכנלוגיה מתקדמת בהשראת בטון תעשייתי בדרגות גולמיות שונות – 4001, 4003 ו-4004 המקנים למטבח הביתי תחושה אורבנית, תעשייתית ונקיה. בהמשך לכך, הקו המנימליסטי שהתבטא בידיות שקועות ובפרופילים שקועים במקום ידיות מחליף את מקומו, בהתאם לטכנולוגיה שמציעות החברות, עם חזיתות ללא ידיות כלל ופתיחה של דלתות ומגירות בלחיצה, אם חשמלית ואם ידנית, במנעד של גימורים: מבריק, מט ומחוספס״.

קולקציות אלו של אבן קיסר מהוות בסיס למבצע מיוחד ששם במרכז את ליבת העשייה של המעצב והאדריכל – לוח ההשראה, בבואו לעצב את המטבח הבא, תוך התחשבות בפלטת החומרים והדהוד עם הטרנדים הדומיננטיים בסצינת העיצוב.

3

מודבורד מתוך אתר אבן קיסר. ליבת העשייה של מעצב המטבחים. צילום: דן פרץ

 

תגובות