מאיירים משפחה ישראלית

מה קורה כשנותנים ל-18 מאיירים לדמיין משפחה ישראלית? זה בדיוק מה שהאוצר והיזם גיל רויטר – בשיתוף אהוד רז וערוצי העיצוב והאדריכלות של Xnet – בדקו לכבוד שבוע האיור של תל אביב

בתערוכה מציצים: מאיירים משפחה ישראלית, שתוצג על גבי קופסאות אור בנמל יפו בין התאריכים 16-25 בנובמבר, יוצגו התערבויות גרפיות של מאיירים בצילומים קיימים של חללי פנים פרטיים, שתוכננו ועוצבו על־ידי אדריכלים ומעצבי פנים מובילים ושפורסמו באתר Xnet. המאיירים נדרשו לאייר סיטואציה משפחתית, כשכבה נוספת לצילום ולמידע הקצר שקיבלו על בני המשפחה, במטרה ליצור ולהציג את המפגש המרתק בין עולם האדריכלות/עיצוב הפנים לעולם האיור ולבחון את הפער בין מציאות לדמיון.

אם בדרך כלל צילומים של חללי פנים מציגים חללים סטריליים נטולי נוכחות אנושית, ההתערבות של המאיירים בצילומים יצרו תוצאה מלאת חיים שמצליחה לשפוך מעט אור על בני הבית, שבדרך כלל נשארים אנונימיים מאחורי הקלעים. ובגלל שכל כך אהבנו את התוצרים, החלטנו לדמיין גם אנחנו כמה משפחות ישראליות במטבחים שלנו, שמופיעים בסוף הכתבה.

אביאל בסיל_ תערוכת מציצים_ נמל יפו מחסן 2 חלל הסורגים

איור: אביאל בסיל; דלית לילינטל עיצוב פנים; צילום: גלית דויטש

קוסטיה פרמיאקוב - להשלים קרדיט

איור: קוסטיה פרמיאקוב; אושיר אסבן אדריכל; צילום: גדעון לוין, 181 מעלות

בין המשתתפים בתערוכה אפשר למצוא את אביאל בסיל, שקיבל לידיו דירה בבניין לשימור בצפון הישן של תל אביב, שגרים בה זוג הורים בשנות ה־40 לחייהם עם שלושת ילדיהם – בן 14, בן 9 ובת 6. האמא היא מורה לתיאטרון ולאבא יש תחביב של אפיית לחם. ״הבית שידר תחושה של חמימות וטעם טוב״, מספר בסיל. ״היה קשה להתעלם מעיסוק ההורים – האפייה והתיאטרון – והיה ברור לי שהם יהיו חלק מהאיור. דמיינתי את בני המשפחה מבלים ביחד, כשהאמא מובילה את ההפעלות הביתיות והאבא אופה בשלווה במקביל״.

הסלון שקיבל לידיו קוסטיה פרמיאקוב נמצא בדירה בבניין ישן ברמת גן, שבה גרים אב בן 47 עם שני ילדיו הקטנים, בן השנה וחצי ובת החמש. האבא בן 47, סטנדאפיסט שאוהב לעשות כושר. הילדה אוהבת נסיכות כמו אלזה, אנה ומואנה, ואוהבת להתחפש לנסיכה בבית, וכולם ביחד אוהבים הילדים אוהבים לראות טלוויזיה וללכת לים. פרמיאקוב הפך את הילדה לנסיכה, את האבא לקפטן, ואת הטלויזיה הפך למקור הרפתקאות.

שגיא אשין - להשלים קרדיט

איור: שגיא אשין; אדריכלים עודד רוזנקיאר ושחר לולב; צילום: אסף אורן

אלירן הרוש

איור: אלירן הרוש; גלית הירשפלד עיצוב פנים; צילום: גדעון לוין,181 מעלות

נעם וינר

איור: נעם וינר; פיצו קדם אדריכלים: אירנה גולדברג, פיצו קדם, רז מלמד; סטיילינג: אתי בוסקילה; צילום: עמית גרון

מוטיבים ימיים נכנסו גם לבית שקיבל שגיא אשין, שנמצא בקצה מושב מעלה גמלא ומתגוררת בו משפחה שורשית מרמת הגולן, זוג צעיר (38-39) ולו שלושה ילדים (בן 5, בן 4 ובת שלושה חודשים). אבי המשפחה שהיה שותף מרכזי בתהליך הבנייה של הבית הוא אמן, האישה הייטקיסטית, וביחד הם אוהבים לטייל, לשבת לארוחות משפחתיות וללכת ביחד לבריכה או לכנרת – דבר שבא לידי ביטוי בחלונות, בשלוליות וביצורים הימיים שנכנסו הבית.

אלירן הרוש קיבל בית חפור באדמה בסלעית. בני הזוג כמעט בני 50, הורים לשלושה: בן 16, שנוסע בימים אלו ללמוד בוויילס באנגליה, ועוד בן ובת, תאומים בני 9. השניים הכירו בזמן עבודתם בתוכנית הספורט הדקה ה־91, ואוהדים את הפועל קטמון והפועל ירושלים בכדורסל. ״כשקיבלתי את תצלומי הבית וראיתי את המטבח המאובזר וחדר האורחים, היה לי ברור שמדובר באנשים שאוהבים לארח״, מספר הרוש, ״ואז קראתי את המידע עליהם שאכן תאם למה שדמיינתי. לכן רציתי להראות אקשן, להכניס קצת הפרעות ואי סדר בחיים שלהם״.

נעם וינר קיבלה לידיה בית שנפתח אל הים במורד יפו העתיקה. דיירי הבית הם זוג בשנות ה־40 לחייהם, שילדיהם מגיעים להתארח בחדר האורחים מידי פעם. הוא יזם הייטק לשעבר, שעוסק כיום בצילום אמנותי; היא עוסקת בריפוי בעיסוק בקליניקה פרטית שלה. לשניהם אוסף תקליטים גדול ופטיפון עתיק. ״תיארתי לעצמי גבר אמיד ומתבודד, קצת כמו ברוס וויין (באטמן), שרוצה לגור במערה מבודדת״, מספר וינר. ״החיים ללא הילדים והפטיפון הישן היוו רקע מושלם להפיח קצת תנועה ואי־סדר בחלל הנקי והאלגנטי של הדירה״.

וכאמור, אמנם לא תמצאו אותן בתערוכה ביפו, אבל הנה כמה מהמשפחות שדמיינו אנחנו בכיכובם של המשטחים שלנו:

Web

אבן קיסר, 4033 Rugged Concrete

Web

אבן קיסר, 6041 Nordic Loft

171113_dana

אבן קיסר, 6313 Turbine Grey

תגובות