מדריך אבן קיסר למילאנו: 11 הדברים שאתם חייבים לראות באירוע העיצוב החשוב בעולם

הוא נתפס כאירוע העיצוב החשוב בעולם, זה שאסור לפספס. בשנה שעברה ביקרו בו למעלה מ-350 אלף מבקרים, ומאות האירועים, התערוכות, הירידים, הביתנים ואולמות התצוגה הופכים אותו – שבוע העיצוב של מילאנו – למגרש המשחקים של עולם העיצוב, הזירה שכל מי שרוצה להתעדכן על מגמות עתידיות וטרנדים עולמיים מקפיד לבקר בה.

גם השנה – בפעם השלישית ברציפות – תציג אבן קיסר מיצג מיוחד בשבוע העיצוב החשוב בעולם. ב-2013 הצגנו את ה-Stone Garden של סטודיו ננדו, שהורכב מ-330 שולחנות בדמות חלוקי אבן. בשנה שעברה זה קרה עם Islands של סטודיו Raw Edges, שבמרכזו ניצב שולחן באורך 18 מטרים, שהעניק פרשנות חדשה לעיצוב הבית, ושמגזין *Wallpaper בחר בו כאחד המיצגים הבולטים בשבוע העיצוב.

השנה תציג אבן קיסר את Movements של המעצב פיליפ מלואה, יליד קנדה שפועל בלונדון, שזכה לאחרונה בפרס מעצב העתיד של W Hotels ובפרס מגזין *Wallpaper לשימוש הטוב ביותר בחומר. למיצג, שיוצג בפלאצו Serbelloni, ארמון מילאנזי מרשים מהמאה ה-18 במרכז העיר (Corso Venezia 16), שני חלקים, שבוחנים כל אחד בצורה שונה את השימוש הלא צפוי במשטחים של אבן קיסר.

הנדנדות שעיצב פיליפ מלואה ממשטחי אבן קיסר, עשו חניית ביניים במוזיאון העיצוב בחולון, רקע לפני שטסו למילנו. צילום: בן קלמר

הנדנדות שעיצב פיליפ מלואה ממשטחי אבן קיסר עשו חניית ביניים במוזיאון העיצוב בחולון, רdע לפני שהוטסו למילאנו. צילום: בן קלמר

האולם המרכזי בארמון יאכלס שמונה נדנדות, וקהל המבקרים יוזמן להתנדנד עליהן. אם פעולת הנידנוד קשורה בדרך כלל לעולם הילדוּת, הנדנדות במיצג במילאנו הועתקו מסביבת גן המשחקים הרגילה אל הסביבה המפוארת של הארמון, וחווית ההתנדנדות תעבור מטמורפוזה ותציע מגע אינטימי וחדש עם החומר המוכר. זו גם הייתה נקודת המוצא של מלואה, כפי שהוא מספר: "התחלתי את הפרויקט מחקירה של החומר, כפי שאנו, המעצבים, נוטים להתחיל את מרבית הפרויקטים שלנו. חומר הגלם של אבן קיסר הוא חומר מאוד תכליתי, קל לעבוד בו, והוא מציע מגוון רחב של צבעים וגימורים".

החדר הסמוך לאולם המרכזי יציג אף הוא את המחקר של מלואה בחומר, בדמות עשרות עציצים שעיצב ממשטחים שונים של אבן קיסר לכדי יער טרופי מרשים. התוצאה הסופית מהדהדת את תהליך העבודה שלו, ואת ההתנסות בחומר ובטכניקות שונות של עבודה: על אף המראה המודרני והגיאומטרי שלהם, אוסף העציצים בוחן מגוון רחב של טכניקות של שיבוץ, כמו גם את הגמישות של החומר ואת המגוון הרחב של צבעי המשטחים של אבן הקיסר.

העציצים שעיצב פיליפ מלואה ממשטחי אבן קיסר, טכניקות ידניות שמותחות את גבולות החומר

העציצים שעיצב פיליפ מלואה ממשטחי אבן קיסר, טכניקות ידניות שמותחות את גבולות החומר

לאלו מכם שמתעתדים לבקר בשבוע העיצוב של מילאנו, אספנו עשר המלצות נוספות לאירועים, תערוכות, מיצבים והשקות שלא כדאי להחמיץ.

 חברת סודהסטרים תשיק מכשיר חדשני בשם MIX שעיצב איב בהאר, שייחודו בכך שהוא יכול להגיז כל משקה, גם משקאות אלכוהולים. המכשיר, שכולל גם מסך מגע, יוכל להתחבר לאינטרנט ויאפשר שיתוף של קוקטיילים. תחת הכותרת Alchemy Lounge עיצב בהאר חלל תצוגה שנדמה כהכלאה בין חללית ובר עתידני לבין מעבדה. החלל יארח הרצאות של מעצבים ואנשי טכנולוגיה בשיתוף DesignBoom.

Teatro Versace, Piazza Vetra n. 7 sodastream.com

המתחם של סודה סטרים: הכלאה בין חללית ובר עתידני לבין מעבדה

המתחם של סודהסטרים: הכלאה בין חללית ובר עתידני לבין מעבדה

במרחק הליכה של רבע שעה אחד מהשני נמצאים שני מוסדות שביקור בשבוע העיצוב במילאנו לא יהיה שלם בלעדיהם. האחד – החלל של רוזנה אורלנדי - הנחשב לאחת מגלריות העיצוב העכשווי המובילות בעולם, וכולל חנות, חדרי תצוגה וחצר מקסימה. השני – הטריאנלה – מוזיאון העיצוב של מילאנו, שמציג בכל שנה מגוון תערוכות עיצוב ומנסה להציע פרשנות חדשה לעיצוב האיטלקי ולמקורותיו.

Via Matteo Bandello, 14/16 rossanaorlandi.com Viale Alemagna, 6 | triennale.org

מגזין העיצוב *Wallpaper יקיים בפעם השישית את תערוכת Handmade. בתערוכה יוצגו פריטים מתחומי הריהוט, האופנה והמזון – שיצרו במיוחד עבורה מעצבים, אמנים, יצרנים ובעלי מלאכה, בדגש על מלאכות יד – וביניהם סטודיו FormaFantasma שיציג שולחן חדש שיעוצב עם משטחי אבן קיסר. לצד התערוכה תוצג קולקציית שטיחים אפגניים שעוצבו על ידי מעצבים כמו חיימה חיון, הצמד פרדריקסון סטלרד ונני מרקינה, ואפילו שטיח אחד שעוצב על ידי עורך המגזין טוני צ׳יימברס.

Via San Gregorio 43 | wallpaper.com

חברת מורוסו תמשיך את שיתוף הפעולה שלה עם אמנים ומעצבים ותציג באולם התצוגה שלה במרכז העיר את המיצב "Vis à Vis", שיתוף פעולה שלה עם המוציא לאור, המעצב ובעל הגלריה הגרמני יורג שלמן (Jörg Schellmann). שלמן יציג לצד רהיטים שעיצב עבודות אמנות של דונלד ג׳אד, סינדי שרמן ועוד.

Via Pontaccio, 8 | moroso.it

רהיטים שעיצב Jörg Schellmann, לצידם יוצגו יצירות אומנות של דונלד ג׳אד, סינדי שרמן ועוד.

רהיטים שעיצב Jörg Schellmann, לצדם יוצגו יצירות אמנות של דונלד ג׳אד, סינדי שרמן ועוד.

בגן הבוטני של מילאנו, ברובע Brera, יוצג פריוויו לפרויקט בין-תחומי מסקרן של קרן "Be Open", שיוצג במלואו לאחר מכן בתערוכת האקספו של מילאנו. במיצב, The Garden of Wonders, יציגו שמונה מעצבים – וביניהם פיירו ליסוני וטורד בונטייה – את הפרשנות העיצובית העכשווית שלהם לחברות בישום היסטוריות שכבר לא קיימות.

 Via Brera, 28

פרשנות היסטוריות לחברות בישום שעברו מהעולם בגן הבוטנאי של מילנו. The Garden of Wonders - BE OPEN - Installation by Ferruccio Laviani

פרשנות היסטוריות לחברות בישום שעברו מהעולם בגן הבוטני של מילאנו.
The Garden of Wonders – BE OPEN – Installation by Ferruccio Laviani

פיני לייבוביץ׳ יציג בגלריה אלברטו לוי סדרה של חמישה שטיחים מצמר, בצבעוניות דומה לשטיחי הבלונים שעיצב בעבר, לצד ספרייה מעץ שככל שהיא נעשית גבוהה יותר, היא הופכת לאמורפית יותר ופונקציונלית פחות. יובל כרמל ואופיר זנדני מסטודיו COZY יציגו לראשונה במילאנו בסופר סטודיו מוצרים בשני תחומים: כיפוף עץ והדפסה תלת-ממדית – המשלבים בין טכנולוגיות מתקדמות לבין עבודות קראפט מסורתיות.

Via San Maurilio, 24 | albertolevi.com Via Tortona, 27 | superstudiogroup.com

שילוב בין טכנולוגיה מתקדמת לעבודת יד מסורתית: סטודיו COZY   צילום: עידו אדן

שילוב בין טכנולוגיה מתקדמת לעבודת יד מסורתית: סטודיו COZY צילום: עידו אדן

יריד העיצוב Designjunction ייערך במרכז העיר ב-Casa dell’Opera – מבנה ששטחו עשרת אלפים מטרים, ששימש בעבר כבית ספר ותיאטרון. למעלה מ-30 מציגים – ביניהם טום דיקסון, יגואר ופונקט – יתפרשו על קומות המבנה ויציגו בו גופי תאורה, פריטי ריהוט, מוצרי טקסטיל, פריטים משלימים לבית ועוד; רונה מיוחס-קובלנץ מסטודיו Kukka תציג ב"גרין-רום" שולחן צד חדש שיעוצב עם משטח אבן קיסר.

Via Pietro Mascagni, 6 thedesignjunction.co.uk/milan

חברת המכוניות פורד תציג בסלון הרהיטים שבמרכז הירידים מיצב תאורה בשם Favilla, שמשמעותו באיטלקית "ניצוץ". המיצב יעסוק בקשר שבין עיצוב, טכנולוגיות חדשות ואור, ויבחן את תנועת האור, כיצד הוא נתפס בעין האנושית ואיך הוא משפיע על המוח בכל הקשור ליצירה ולהבנה של צורות חדשות. בנוסף, לא כדאי להחמיץ במרכז הירידים את הביתנים של חברות העיצוב המובילות כמו קרטל, שתציג קולקציית מבשמי אווירה בבקבוקונים וכלים מעוצבים מפלסטיק צבעוני, שעיצב פרוצ׳יו לוויאני; ומורוסו, שתציג פריטים חדשים של רון ארד, מרטינו גמפר, סטודיו ננדו ועוד.

salonemilano.it

בית העיצוב קרטל

בית העיצוב קרטל

רובע העיצוב ונטורה למברטה, שחללי התצוגה שלו כוללים חללים ששימשו בעבר כמבני תעשייה, מוסכים ומבני משרדים שעוד לא אוכלסו, יתמקד השנה בקשר בין טכנולוגיה לעיצוב. כדאי לשים לב במיוחד לתערוכת בוגרי אקדמיה לעיצוב באיינדהובן, ולחזאית הטרנדים לי אדלקורט, שתציג תמצית מתוך התערוכה "קיפולים", שהתקיימה מוקדם יותר השנה במוזיאון העיצוב חולון.

venturaprojects.com

חברת Moooi ההולנדית תקיים שוב תצוגת תכלית ראוותנית באולם התצוגה שלה, ששטחו 1,700 מ"ר. תחת השם Unexpected Welcome יוצגו גם השנה פריטי הריהוט והתאורה החדשים של החברה, לצד יצירות האמנות של אמן הפנטזיה Rahi Rezvani, שמשלב בעבודותיו דיוקנאות, טבע דומם וסצנות ריאליסטיות.

Via Savona, 56 | moooi.com

תגובות