פרקטי או טרנדי? חמישה טיפים לתכנון נכון של המטבח

אי בשני גבהים, משטחי עבודה גדולים או שימוש בגימורים מיוחדים ומרגשים? ״רק אתם יודעים מה מתאים לכם, אל תיגררו לאופנות אם זה לא מתאים לאורח חייכם״, אומרת מעצבת הפנים גילה וינטר, עם חמישה טיפים לתכנון נכון של המטבח.

״הגשמת החלום לבית מתחילה בתכנון מדויק, ממשיכה לתהליך ארוך שבו לבנה על לבנה הופכות לקירות ולשלד״, מוסיפה וינטר, שבעשור האחרון מתמחה בתכנון, בעיצוב ובשיפוץ בתים פרטיים בחיפה ובצפון הארץ. ״מכאן אנו ממשיכים לשלב העיצוב, שבו באים לידי ביטוי צרכים, סגנונות וחלומות ומקבלים ביטוי ממשי״.

וינטר, בוגרת מגמת אדריכלות בבית הספר להנדסאים בטכניון, מאמינה שמצד אחד בית צריך להיות מקום שבו האישיות שלנו צריכה לבוא לידי ביטוי, ומצד שני חשוב להישאר עם הרגליים על הקרקע ולא לתת לפנטזיה להשתלט על ההבטים הפרקטיים של חיי היום־יום של דיירי הבית.

מה אם כך צריך לקחת בחשבון לפני שמתחילים לתכן את המטבח הבא שלנו? הנה חמשת הטיפים של וינטר.

צילום: Inessa Binenbaum

צילום: Inessa Binenbaum. דגם 4130 אבן קיסר

1. אופן הישיבה: יש נטייה לתכנן ישיבה גבוהה במטבח בדרך כלל מסביב לאי בגובה 90 ס״מ. תכנון זה תורם למראה ״נקי״ ומוקפד עם חיבור למראה מודרני ועכשווי, אך יכול להיות שאם בעלי הבית הם אנשים מבוגרים זה לא יהיה נכון להיות קשובים רק לנראות של המטבח אלא לתכנן אי בשני גבהים ולמשטח אכילה בגובה שולחן 75 ס״מ.

צילום: Inessa Binenbaum

צילום: Inessa Binenbaum. דגם 4130 אבן קיסר

2. כיום כמעט כל מי שמתכנן מטבח חולם על משטח מרכזי, ״אי״ ארוך. אולם, לא כל מטבח מתאים למשטח מכזה, ואי ארוך גם לא בהכרח מתאים לשימושים העתידיים של כל אחד. המעצב צריך לבחון בקפדנות אם אי כזה מתאים למבנה המטבח בהתאם לגודל ומאפיינים נוספים של המטבח, ושל מי שישתמשו בסופו של דבר במטבח.

צילום: מטבחי רגבה

צילום: מטבחי רגבה. דגם 4130 אבן קיסר

3. תכנון משטחי עבודה גדולים ככל האפשר חשובים מאוד לתפקוד המטבח. אם התכנון האדריכלי פוגע באפשרות למקם משטחים גדולים, יש מקום לבדוק תכנון מטבח במבנה אחר המתבסס על פונקציונליות, כדי שהתוצאה הסופית לא רק תיראה טוב בצילום אלא תשרת את השימוש היום־יומי במטבח.

4. שימוש בגימורים מיוחדים הם תמיד מרגשים, לנו המתכננים וגם ללקוח שזוכה במטבח מיוחד וחדשני. אולם, יש לתת את הדעת אם חומרים אלו מתאימים למאפיינים של חיי היום־יום ולאופי המשפחה הגרה בו.

צילום: מטבחי רגבה

שילוב משטח מדגם 4130 אבן קיסר עם בוצ׳ר עץ מלא בחיבור במפלס אחד. צילום: מטבחי רגבה

5. כמתכננת אני קשובה ללקוחות שלי ומנסה להגשים את החלומות שלהם בהתחשב בצרכים שלהם. לפעמים עולה השאלה האם לתכנן מטבח פתוח או סגור, כשהשיקול העיקרי הוא האם המטבח צריך להיות מסודר כל הזמן, או מה יקרה אם כשנטגן במטבח יהיה ריח טיגון בכל הבית. אז אני בדרך כלל עונה, רק אתם יודעים מה מתאים לכם, אל תיגררו לאופנות אם זה לא מתאים לאורח חייכם.

צילום: Inessa Binenbaum

צילום: Inessa Binenbaum. משטח מדגם 4130 אבן קיסר

תגובות