קיץ מעוצב

לא משנה איפה בארץ או בעולם אתה מבלים את חופשת הקיץ שלכם, אספנו כמה תערוכות עיצוב שלא תרצו לפספס: מושג היופי בעיצוב, האדריכלות של המדינה שבדרך, הגיבורים הלא ידועים של עולם העיצוב, בובות ברבי, עיצוב רדיקלי ועוד.

הטריאנלה לעיצוב, מוזיאון הקופר יואיט. צילום: Matt Flynn

הטריאנלה לעיצוב, מוזיאון הקופר יואיט. צילום: Matt Flynn

Beauty: Cooper Hewitt Design Triennial
מוזיאון הקופר יואיט, ניו יורק. עד ה-21.8

למרות שמושג היופי לכאורה לא אמור לשחק תפקיד בעיצוב, או לפחות לשחק תפקיד משני, הוא עומד במרכז הטריאנלה במוזיאון הלאומי לעיצוב של ארצות הברית. התערוכה מחולקת לשבע תמות – Extravagant, Transgressive, Emergent, Transformative, Ethereal, Intricate ו-Elemental – ומציגה כ-250 עבודות של 63 מעצבים ואדריכלים מרחבי העולם, ביניהם נועה זילברמן הישראלית שמציגה תכשיטים שעיצבה על פי מיפוי הקמטים העתידיים שלה.

בניין האופרה בסידני בשלבי בנייה, מתוך התערוכה במוזיאון ויקטוריה ואלברט. Robert Baudin for Hornibrook Ltd. Courtesy Australian Air Photos

בניין האופרה בסידני בשלבי בנייה, מתוך התערוכה במוזיאון ויקטוריה ואלברט. Robert Baudin for Hornibrook Ltd. Courtesy Australian Air Photos

Engineering the World: Ove Arup and the Philosophy of Total Design
מוזיאון ויקטוריה ואלברט, לונדון. עד ה-6.11

אובה ארופ (1895-1988), שחשב למהנדס המשפיע ביותר בהמאה ה-20, היה חלוץ של גישה רב-תחומית לעיצוב שהגדירה את את הדרך שבה הנדסה מובנת ופועלת כיום. התערוכה מתמקדת בפילוסופיית העיצוב של ארופ, חושפת את רעיונותיו פורצי הדרך, וכוללת לצד חומרי ארכיון שלא נחשפו עד היום כמה מהפרויקטים הידועים שלו, כמו בית האופרה של סידני ומוזיאון הפומפידו בפריז. התערוכה היא חלק מ״עונת ההנדסה״ של המוזיאון, שמטרתה לחגוג את הגיבורים הלא ידועים של עולם העיצוב – המהנדסים.

גטאנו פשה, כסא La Mamma, מוזיאון העיצוב של ויטרה. באדיבות הביטאט

גטאנו פשה, כסא La Mamma, מוזיאון העיצוב של ויטרה. באדיבות הביטאט

Radical Design
מוזיאון העיצוב של ויטרה, גרמניה. עד ה-17.11

העיצוב הרדיקלי היא תנועת עיצוב שהגיעה לשיאה בסוף שנות ה-60 ותחילת שנות ה-70 באיטליה, ומאז היא נחשבת לאחת מתנועות האוונגרד החשובות ביותר בהיסטוריה של העיצוב, שהאמינה שאסור לראות במעצבים ובאדריכלים רק כנותני שירותים בהקשר מסחרי אלא שהם יכולים גם לעסוק באופן פעיל וביקורתי בנושאים חברתיים ופוליטיים. תערוכה חדשה במוזיאון העיצוב של ויטרה תציג את המניפסטים, אוצר המילים, העיצוב הלא שגרתי, שיטות העבודה הרב ובין תחומיות, והרעיונות לעיצוב אוטופי, של חברי התנועה, שמחו נגד הפונקציונליזם והמיינסטרים ששלטו בעיצוב.

רינה פלג מתוך הביאנלה לקרמיקה. צילום: לאוניד פדרול

רינה פלג מתוך הביאנלה לקרמיקה. צילום: לאוניד פדרול

רטוב-שרוף – הביאנלה השמינית לקרמיקה ישראלית
מוזיאון ארץ ישראל, תל אביב. פתיחה: 3.8

הביאנלה לקרמיקה היא התערוכה המקומית המקיפה והגדולה ביותר בתחומה, והיא מתקיימת אחת לשנתיים במוזיאון. בכל שנה יש לביאנלה תמה אחרת, והשנה – תחת הכותרת רטוב-שרוף – תבחן הביאנלה את התרומה הייחודית של הקרמיקה לשדה האמנות והתרבות המקומי והעכשווי. אוצר התערוכה, ערן ארליך, יציג את מנעד האפשרויות הבלתי נדלה של דרכי המבע הקרמי על כל שלביו של מחזור חיי החומר, מרטוב ועד שרוף, ואת כל דרכי עשייתו מקדמת דנא ועד לחידושים העכשוויים ביותר.

דב גנשרוא, מתוך התערוכה תורת המחברים. באדיבות מכון טכנולוגי חולון

דב גנשרוא, מתוך התערוכה תורת המחברים. באדיבות מכון טכנולוגי חולון

תורת המחברים: מחווה לעמי דרך
גלריה ויטרינה, מכון טכנולוגי חולון. פתיחה: 13.7

פרופ׳ עמי דרך (1963-2012) נתפס בעיני רבים כאחד מהמעצבים התעשייתים המבטיחים ביותר והמוכשרים ביותר שפעלו בישראל, עד לפטירתו בטרם עת בשנת 2012. לקראת יום השנה הרביעי לפטירתו חברו מעל 70 מעצבים ישראליים, מהטובים שפועלים בארץ ומחוצה לה, לתערוכת מחווה לזכרו. המשתתפים בתערוכה עוסקים בזכרו של דרך תוך אימוץ גישות שונות הכוללות את עולמות התוכן של העיצוב שבהם עסק: עיצוב רפואי, עיצוב ניסיוני ועוד.

BARBIE
מוזיאון האמנויות הדקורטיביות, פריז. עד ה-18.9

המוזיאון לאמנויות דקורטיביות חולק כבוד לבובת הברבי האיקונית, שסיפורה שזור בהיסטוריה החברתית-תרבותית של צעצועים במאה ה-20 וה-21. בתערוכה מוצגות כ-700 בובות ברבי מהארכיון של חברת Mattel, לצד יצירות מאוספי המוזיאון (בובות, שמלות), יצירות של אמנים עכשוויים, ומסמכים (עיתונים, תמונות, וידאו). כולם ביחד מציגים כיצד בובות הברבי ששיקפו תחילה את התגלמות אורח החיים האמריקאי, עברו לאורך השנים שינויים חברתיים, פוליטיים ותרבותיים עד שקיבלו ממד אוניברסלי יותר.

בית המושל בירושלים, 1933. באדיבות מוזיאון ישראל

בית המושל בירושלים, 1933. באדיבות מוזיאון ישראל

בניין מקומי: אדריכלות מודרנית בימי המנדט הבריטי
מוזיאון ישראל, ירושלים. פתיחה: 7.7

כיצד המפגש בין החברה של המדינה שבדרך, לבין הסגנון המודרני הבינלאומי, יצר שפה אדריכלית מקורית? כ-100 תצלומים ושרטוטי יד אדריכליים מקוריים יאפשרו לצאת למסע בזמן בערים תל אביב, חיפה וירושלים, שבהן נפגשו ערכי הסוציאליזם עם הפונקציונליות והפשטות המודרניים הבינלאומיים. התערוכה מבוססת על ספרם של האדריכלים עדה כרמי-מלמד ודן פרייס, המאגד מחקר אדריכלי בן למעלה מ-20 שנה, ״ארכיטקטורה בפלשתינה-א״י בימי המנדט הבריטי 1917-1948״. בין הפרויקטים הידועים המוצגים בתערוכה אפשר למצוא את הקזינו בבת גלים של אלפרד גולדברגר (1934), בית מקס ליבלינג של דב כרמי (1936), בית אנגל של זאב רכטר (1933) ומעונות עובדים של אריה שרון (1937).

NEO PREHISTORY
מוזיאון הטריאנלה לעיצוב, מילאנו. עד ה-12.9

כחלק מאירועי הטריאנלה ה-21, אנדריאה ברנזי האיטלקי וקניה הארה היפני אצרו תערוכה שמשחזרת את המסע הארוך שעברו מכשירים מתקופת הפרהיסטוריה של האדם הקדמון ועד מכשירים שעושים שימוש בטכנולוגיות ננו עכשוויות. בהשראת 100 פעלים ו-100 חפצים או מכשירים השניים מציגים זה לצד זה אובייקטים שונים כמו מדחף ספינת ענק בגודל של שבעה מטרים, משגרי טילים, וספה צבאית, מסיכת אב״כ ממלחמת העולם הראשונה לצד אובייקטים שאינם נחשבים ״מעוצבים״ ואייקונים מתוך ההיסטוריה של העיצוב.

תגובות