רעיון מגירה

ההכרעה איזו סקיצה תזכה לפיתוח וייצור ואיזו תישאר במגירה היא בין ההחלטות המהותיות והמסקרנות של עולם העיצוב. אבן קיסר גאה לקחת חלק בתערוכה חדשה במוזיאון העיצוב, המספקת הצצה יוצאת דופן לתהליכי הבחירה בחברת העיצוב האיטלקית היוקרתית אלסי

התערוכה "רעיון מגירה", שעולה במוזיאון העיצוב בחולון לרגל חגיגות חמש השנים להיווסדו, היא הזדמנות נדירה להציץ אל מאחורי הקלעים של חברת אלסי, בית העיצוב האיטלקי המוביל בתחום כלי המטבח והבית בעולם כבר כמה עשורים. יוצגו בה מעל ל-50 דגמים שיצרה אלסי בשיתוף עם כמה מהמעצבים והאדריכלים הטובים והמפורסמים בעולם, ביניהם פיליפ סטארק, זאהה חדיד, פטרישיה אורקיולה, האחים בורולק ואטורה סוטסאס, שתהליך הפיתוח שלהם נעצר לפני שהגיעו לקו הגמר. לצד כל דגם יוצגו סקיצות והדמיות מתוך שלבי הפיתוח וטקסט המתאר את תהליך העבודה, משלב הפנייה או היוזמה ועד לרגע שבו מחליטים החברה או המעצב לעצור את תהליך הפיתוח ולהקפיא את הרעיון. נקודת המבט הייחודית של התערוכה חושפת את המנגנון הפנימי שבלב אחד ממותגי העיצוב המובילים והמשפיעים בעולם.

Guido Venturini, Gino Zucchino sugar castor ph. by Stefan Kirchner

Guido Venturini, Gino Zucchino, sugar castor, photo by Stefan Kirchner

למשטחי אבן קיסר תפקיד מהותי באווירה הכללית בחלל התערוכה. האלמנטים השונים המוצגים בתערוכה הונחו על גבי משטחים שעובדו באופן ייחודי ובגימור מט, כך שיותאמו באופן הוליסטי לאובייקטים. מסילות שנחרצו לאורך המשטחים ישמשו כמעמד  ללוחות הסבר, העשויים גם הם ממשטחי אבן קיסר דקיקים שיוצרו במיוחד לרגל התערוכה.

המעבדה

"המעבדה" במתחם התערוכה נותנת הצצה לתהליך הייצור של משטחי אבן קיסר

לצד המיצגים, יוכלו המבקרים למצוא את "המעבדה" – חלל ובו צנצנות מלאות בחול ודוגמאות של פיגמנטים המשמשים ליצירת המשטחים באופן רגיל. כך יוכלו המבקרים לחוש מקרוב את תהליך העבודה המורכב הנדרש לייצור משטחי החברה. החוויה תכלול בין היתר התנסות יצירתית לילדים, שתציע ליצור מרצפת או תמונה העשויים ממשטחי אבן קיסר.

Elena Manferdini, Fiori Darancio fruit bowl  2005

Elena Manferdini, Fiori Darancio, fruit bowl 2005

צילום: בן קלמר

צילום: בן קלמר

 

במקום יוכלו המבקרים למצוא גם ציר זמן היסטורי עם נקודות ציון חשובות בהתפתחות חברת אלסי, שבמסגרתו יוצגו אובייקטים שישקפו את אבני הדרך של החברה והפיכתה למה שהיא היום. בין הפריטים שיוצגו בתערוכה אפשר למצוא אבטיפוס לכלי להכנת אספרסו שעיצב ג'ובאני אלסי בשנת 1921, שפיתוחו נעצר כי היה מורכב מדי לייצור תעשייתי, ומכונית צעצוע בעיצובו של פיליפ סטארק משנת 1991, תוצר של פרויקט ניסיוני שהציע לאלסי, שנגנז בשלב ראשוני.

Scott Henderson, Spider bowl 2009

Scott Henderson, Spider bowl 2009

"רעיון מגירה – אלסי", מוזיאון העיצוב, חולון.  25 במרץ ועד יוני 2015. אוצרת: פרנצ'סקה אפיאני.

צילום: בן קלמר

צילום: בן קלמר

צילום: בן קלמר

צילום: בן קלמר

צילום: בן קלמר

צילום: בן קלמר

תגובות