אפקט הבטון – תעשייתי ומינימליסטי

הבטון החשוף הפך מחומר אדריכלי מתועש למקור השראה המקבל עיבודים שונים בידיהם של מעצבים: נכנס לחלל הביתי, לעולם הריהוט, ואפילו נלבש על הגוף

אזכורים לנוכחות הבטון קיימים עוד מימי בבל העתיקה, במאה ה -18 הוא כבר קיבל גרסה תעשייתית מודרנית, ואילו באמצע המאה ה-20 נחשף במערומיו ב"ברוטליזם": סגנון אדריכלי בהשפעת לה קורבוזיה, אז גם נגלו תכונותיו האסתטיות. מאז ועד היום מהווה הבטון החשוף מקור השראה לגל עיצובי הדוגל באסתטיקה קפדנית וצנועה המשדרת מותרות באופן שקט, סולידי ורב עוצמה.

מעצבים עכשוויים יוצקים בטון לתבניות רכות, משלבים אותו עם עיסת נייר ליצירת חומר "Papercrete" קשה וקל, ומייצרים משטחים דמויי בטון המאפשרים לנו ליהנות מתכונותיו האסתטיות של החומר במגוון עיצובים חדשניים וליצור איתו אינספור אינטרפטציות לאלמנטים שונים.

הדס שחם, תכשיטי זהב ובטון

הדס שחם, תכשיטי זהב ובטון

Sleek Concrete 4003

Sleek Concrete 4003

השילוב של בטון בחזית עולם העיצוב סומן גם על ידי חברת חיזוי הטרנדים הלונדונית פרנקלין טיל בספר המגמות: Design Inspirations, תחת הטרנד Industrial Luxe, שם סומנה כניסת הבטון אל התחום הביתי: "חומרים ואלמנטים הנראים על פי רוב בתחום האדריכלות והבניה כמו בטון ועץ לא מעובד, עושים את דרכם אל תוך הבתים ובמקביל משתלבים גם במגוון אובייקטים עיצובים מתחום האופנה, הריהוט ועיצוב הבית תוך שהם משתלבים עם חומרים קונבנציונאליים יותר כמו נחושת, זכוכית ועץ".

Concrete Genezis IVANKA Studio

Concrete Genezis IVANKA Studio

 

 

מימין - מנורת שולחן David Taylor,  מתוך: Design Inspirations. משמאל -  מכונת קפה, שמואל לינסקי, מתוך: Design Inspirations

מימין – מנורת שולחן David Taylor, מתוך: Design Inspirations. משמאל – מכונת קפה, שמואל לינסקי, מתוך: Design Inspirations

גם באבן קיסר השקנו לאחרונה דגם בהשראת טרנד הבטון - Sleek Concrete 4003. המשטח עונה למאפיניי הטרנד והוא מתאפיין באלמנטים אורבניים ומחוספסים, ומביא את המראה של הבטון אל תוך משטחי העבודה הביתיים וחיפויי הקירות. אם עד כה השימוש בבטון בפנים הבית היה מוגבל משום שהמשטחים ספחו כתמים, נסדקו, וסבלו מעמידות נמוכה, כעת השימוש במשטח דמוי בטון מאפשר להשיג את המראה הבטוני עם נוחות עבודה גבוהה.

 

טבעות בטון וכסף, סטודיו 22

טבעות בטון וכסף, סטודיו 22

 

מימין - Sleek Concrete 4003, משמאל - שידת בטון ועץ, סטודיו Wanken

מימין – Sleek Concrete 4003, משמאל – שידת בטון ועץ, סטודיו Wanken

 

בית קיץ בתכנן משרד האדריכלים השוודי Tham & Videgård

בית קיץ בתכנן משרד האדריכלים השוודי Tham & Videgård

Sleek Concrete 4003

Sleek Concrete 4003

"אנחנו מציעים משטח עבודה ייחודי" מספרת קרן ארזי, מנהלת מוצר באבן קיסר "זהו משטח קוורץ עמיד, חזק, ונוח לעבודה, לניקוי ולתחזוקה שמכיל את כל התכונות והיתרונות המוכרים במשטחים שלנו, וכמובן מספק מראה בטון תעשייתי גולמי. בנוסף היה צורך בפיתוח גימור מיוחד שבו רמת הברק מאוזנת, מה שמקנה לו את המראה הבטוני".

 

תגובות