The Restaurant by Caesarstone and Tom Dixon

מבין 400 אלף אנשי מקצוע ושוחרי עיצוב, הפוקדים את מילאנו בשבוע העיצוב השנתי, רבים כבר סימנו את התצוגה של אבן קיסר כאחת מתחנות החובה במסלול הגדוש באטרקציות. The Restaurant, שיתוף פעולה של אבן קיסר עם מעצב-העל הבריטי טום דיקסון (Tom Dixon) צפוי לככב כאחד ממוקדי העניין המצטיינים של מילאנו 2016.

Earth. Image by Vick Lamm

Earth. Image by Vick Lamm

דיקסון, מהמעצבים המשפיעים והמובילים בעולם, עיצב ארבעה מטבחי-קונספט, השואבים את השראתם מארבעת היסודות: אדמה, אוויר, מים ואש. את ארבעת האלמנטים תרגם דיקסון לצורניות בחלל, לצבעוניות המשטחים שבחר מן המגוון של אבן קיסר ובריהוט המשלים, מתוך הקולקציות בעיצובו. התוצאה היא חוויה רב-חושית המשלבת עיצוב וקולינריה. בהתאם לאופיו של כל מטבח משתנה גם הקונספט הקולינרי, מבית היוצר של סטודיו עיצוב האוכל Arabeschi di Latte, בהובלת פרנצ׳סקה סרטי.

נדבך נוסף בחוויה תורם החלל המרשים: The Restaurant מוצג במוזיאון הילדים של מילאנו (MUBA), השוכן ב- La Rotonda della Besana, אתר היסטורי מתקופת הבארוק (Via Enrico Besana, 12) שנבנה בשנת 1732, ובו גן רחב ידיים המוקף באכסדרת עמודים מעוגלת. כל אחד מארבעת המטבחים שתכנן טום דיקסון זוכה לאגף משלו במבנה המיוחד. בנקודת המפגש ביניהם ניתן להקיף במבט פנורמי את עושר התצוגה ומגוון החומרים של אבן קיסר.

Rotonda della Besana

Rotonda della Besana
מתוך google public images

Rotonda della Besana

Rotonda della Besana
מתוך google public images

Earth, Air (Ice) and Fire

התערוכה במילאנו היא אירוע השיא של שיתוף הפעולה עם דיקסון, שהחל בחודש ינואר בתערוכה בטורונטו, קנדה, ויימשך לאורך השנה כולה ברחבי העולם. בקנדה הוצג המטבח הראשון בסדרה – ICE, המוקדש לאלמנט המים ושואב את השראתו מאגמי הקרח ומעוצמות הטבע הקיצוני בארץ הצפונית.

שלושת המטבחים הנוספים ייחשפו לראשונה במילאנו וכל אחד מהם יספר סיפור משלו: מטבח Earth שואב את השראתו ממבנים רומיים עתיקים ומשלב דגמי אבן קיסר בגוונים חומים (דגמי Tuscan Dawn 5104 ,Emperadoro 5380, ו-Concetto Albero 8330). אביזרים משלימים מעץ טבעי וגופי תאורה בלבן ונגיעות זהב, מהקולקציות של טום דיקסון, נבחרו להשלמת האווירה. במטבח זה יוגש אוכל צמחוני, שיוכן בשיטת בישול אירופית עתיקה, העושה שימוש בין השאר במצע חציר, המדגיש את הטעמים הטבעיים.

Fire Kitchen

Fire Kitchen
הדמיה ע"י 3DEVISION

מטבח FIRE מתאפיין במראה בזלתי ונגיעות זהב ונחושת, מחומרי העיצוב האהובים על דיקסון, המזכירים להבות אש. למטבח זה נבחרו דגמי אבן קיסר במראה שחור דרמטי ואפור כהה (דגמי Vanilla Noir 5100 ,Raven 4120 ו-Coastal Grey 6003). האוכל שיוגש במטבח זה יהיה מעושן וצרוב.

WATER (2) - image by Amandine Alessandra

קוביית קרח שתהפוך למרק- אלמנט המים
צילום: Amandine Alessandra

מטבח AIR שואב את השראתו מאדריכלות אורבנית בערים מודרניות. הוא מורכב מלוחות דקים של אבן קיסר, בחיתוכים המפגישים את משטחי הבישול והעבודה עם מסגרות ומדפים מרחפים באוויר (דגמי 4004 Raw Concrete ו-Noble Grey 5211) היוצרים רקע אורבני. נאמן ליסוד האוויר, יתמקד המטבח בקינוחים קלים ומרגשים.

טום דיקסון

טום דיקסון
צילום: Vick Lamm

קריאת תיגר על כל החושים

דיקסון, שמאז שהקים את המותג העצמאי שלו ב-2002 נחשב למעצב מקורי ונועז, מוביל מגמות עיצוב מרתקות וחדשניות, הבולטות ומושכות קהל. לדבריו, שיתוף הפעולה עם אבן קיסר נועד לעורר השראה בקרב אדריכלים ומעצבים ״באמצעות פרשנות רדיקלית לשאלה עד כמה יכולים מזון ומשטחים לקיים אינטראקציה מגוונת, ולספק חווית אוכל הקוראת תיגר על כל החושים, תוך שילוב של חומריות, הפצת אור ומרקמים״.

ב-2013 הוא עורר לחיים את המוזיאון למדע וטכנולוגיה (MOST), שם הציג בין השאר קולקציית קפסולה עתידנית של חברת אדידס. בשבוע העיצוב של לונדון 2015 פתח דיקסון את MULTIPLEX - ״חנות הכלבו של המחר״ – בניסיון לבחון כיצד ייראו, יישמעו, יריחו, וירגישו חנויות העתיד. זה גם היה שיתוף הפעולה הראשון שלו עם אבן קיסר, לצד מותגים כמו סוני ומגזין העיצוב היוקרתי Wallpaper, שבחר לערוך השנה את המסיבה השנתית שלו במילאנו, בחלל התצוגה של אבן קיסר וטום דיקסון.

The Restaurant של אבן קיסר וטום דיקסון הוא פרק נוסף בפעילות החברה, שמציגה נוכחות משמעותית בשבוע העיצוב במילאנו מזה ארבע שנים, תוך שיתוף פעולה עם מעצבים מובילים ומשפיעים בעולם. ב-2013 היה זה Stone Garden ו-Stone Edge Table של סטודיו העיצוב היפני Nendo, שהתקבל בהתפעלות וזכה מיידית לדירוג גבוה בין אתרי החובה של התערוכות במילאנו. ב-2014 יצרו צמד המעצבים יעל מר ושי אלקלעי, בעלי הסטודיו Raw Edges, את פרויקט Islands המרשים; ואילו בשנה שעברה היה זה מיצב הנדנדות והעציצים Movements, שיצר המעצב פיליפ מלואה. כל אחד מהמיצבים הצליח ליצור שימושים מפתיעים ובלתי שגרתיים ולמתוח את האפשרויות הטמונות בעבודה עם משטחי אבן קיסר.

- – -

The Restaurant תוצג ב- Via Enrico Besana 12, Milano
שבוע העיצוב של מילאנו, 12-17 באפריל 2016

תגובות